Domek Kultury
Pomiędzy Polską a Stanami, pomiędzy tym co klasyczne a nowoczesne, pomiędzy wschodem i zachodem - pomiędzy
Będziemy dzisiaj głównie w Polsce ale ale mały skok za ocean też będzie! Michał Nogaś od kilku dni sprawdza jak wygląda życie kulturalne w Nowym Yorku. Pierwsza relacja - już dziś specjalnie dla Radiowego Domu Kultury.
Celem projektu "Tego tu nie ma" jest rozbicie stereotypowych składni postrzegania Polaków przez Niemców (i na odwrót), zastąpienie jej oniryczną składnią instalacji (w XIX wiecznej praskiej galerii oraz w warszawskiej przestrzeni publicznej), zadanie pytania o pogoń za zachodem, „tęsknotę” za zachodnią techniką.
Próbę zagłuszenia podkoszowo - zbiorowej narracji miejskiej, podejmuje w instalacjach video, instalacjach fotograficznych czwórka młodych artystów z Warszawy i Berlina: Dieter Gramzow, Anna Troszkiewicz, Adam Stefaniak, Arek Dybel. Gdzie? W Galerii Nizio w Warszawie. w RDK-u zaprasza jedna z kuratorek- Maria Świerżewska.
W warszawskiej "Zachęcie" zadziwiająca i niezwykle ciekawa wystawa.
Chodzi o "Seanse robótek ręcznych" Paula McCarthy'ego i Benjamina Weissmana. Obaj artyści współpracują ze sobą od ponad dziesięciu lat. "Quilting Sessions" to wykonane techniką mieszaną rysunki - obaj przekazywali je sobie podczas wspólnego zasiadania przy stole i wieczornych, zwykłych rozmów.
Do "Zachęty" zaprosi w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury Julia Leopold.
A w Krakowie Vincent Delbrouck z cyklu Beyond History. Havana 1998-2006
Vincent Delbrouck "Beyond History. 1998-2006"
Galeria ZPAF i S-ka
7.02.2009 - 14.03.2009
Zapraszamy głosem Karola Hordzieja!
Porozmawiamy dzisiaj z Marzeną Polak z British Council o konkursie dla młodych przedsiębiorców działających w branży muzycznej (International Young Music Entrepreneur Award 2009). Jest to jedynym w swoim rodzaju program skierowany do osób tworzących młodą polską scenę muzyczną. Obrady polskiego jury odbędą się 23 marca a więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl i u nas - po 13.00
W Katowicach przegląd filmów Petra Zelenki w dniach 22-24 lutego.
22 lutego godz. 18:00
Mistrzowskie Debiuty: "ROPOJADY", "MNAGA-HAPPY END", reż. P. Zelenka, J. Sverak, Czechy 82 min.
22 lutego (niedziela), godz. 20:30
"BRACIA KARAMAZOW", reż. P. Zelenka, Czechy, Polska 2008, 100 min
23 lutego (poniedziałek), godz. 18:00
"GUZIKOWCY", reż. P. Zelenka, Czechy 1997, 102 min.
23 lutego (poniedziałek), godz. 20:00
"SAMOTNI", reż. D. Ondricek, scenariusz. Petr Zelenka, Czechy 2000, 105 min.
24 lutego (wtorek), godz. 18:00
"ROK DIABŁA", reż. P. Zelenka, Czechy 2002, 105 min.
24 lutego (wtorek), godz. 20:00
"OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE", reż. P. Zelenka, Czechy, Niemcy, Słowacja, 2005, 100 min
także w Katowicach intrygująca wystawa Konceptualne Przyjemności.
Pierwsza odsłona w ramach cyklu pozostaje zakorzeniona w strategiach konceptualnych. Zbiera historie hermetyczne, wyizolowane, nie pozwalające dostrzec się od razu. Różne media jako swoiste sygnatury działań zaproszonych artystów splatają się na obszarze eksploracji czynności codziennych, zwykłych, łatwo dostępnych.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA,
al. W. Korfantego 6, Katowice
Słuchaczy RDK-a oprowadza Marta Lisok.
Galeria Aneks w Poznaniu- Anawana Haloba |
Pokazana jest instalacja wideo zambijskiej artystki, tegorocznej uczestniczki Biennale w Wenecji. Artystka w swoich pracach porusza problem wyobrażenia przestrzeni politycznej z na nowo napisanymi prawami ekonomii i miłości, odwracając granice i regulacje pojęć własności, prywatności czy tez przynależności narodowej. jej prace zapraszają, zarazem są wyzwaniem dla odbiorcy, który uczestniczy w intymnym świecie wypełnionym miłością i człowieczeństwem, gdzie uszanowane zostają również doświadczenia prawdziwego głodu i cierpienia. |
Trwa rok Grotowskiego. Tym razem mistrz jako performer zaistniał w warszawskiej Zachęcie. Na wystawie, której tytuł zaczerpnięto z eseju Grotowskiego, dzieła reżysera zostały zestawione z dokonaniami artystów sztuk wizualnych. Zobaczymy prace m.in. akcjonistów wiedeńskich (Hermana Nitscha, Gunthera Brusa, Otto Muehla, Rudolpha Schwarzkoglera), Mariny Abramovic czy Vita Acconci. - Wiele je łączy.O tym dla RDK-u Hanna Wróblewska...
zapraszamy!
Szydłowska, Obszańska, Nogaś