150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie
Maria Curie-SkłodowskaFoto: Duży Bartek/Wikimedia/domena publiczna

7 listopada przypadają dwie ważne, okrągłe, rocznice: ponura, 100. rocznica wybuchu Rewolucji Październikowej. Ale przede wszystkim, radosna 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Posłuchaj

150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych przełamała wiele ówczesnych stereotypów dotyczących kobiet. Jej wielkie odkrycia były efektem niezwykłego charakteru. Robiła rzeczy praktycznie zarezerwowane dla mężczyzn: jeździła rowerem, miała prawo jazdy, dla swojego męża była partnerką jako małżonka, ale także jako naukowiec. Nigdy też nie zapomniała, skąd pochodzi i swoją polskość podkreślała na każdym kroku.

– Wyprzedziła swoją epokę. Jako pierwsza kobieta w historii zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii. Uzyskała licencjat z nauk fizycznych z pierwszą lokatą. Rok później licencjat z nauk matematycznych. Następnie uzyskała, wraz z mężem i Henri Becquerelem, pierwszą Nagrodę Nobla w 1903 roku, a drugą w 1911 roku, samodzielnie, w innej dziedzinie nauki. Do dziś jest jedynym naukowcem, który zdobył dwie nagrody Nobla w różnych dziedzinach – opowiada dr hab. Krystyna Leszczyńska z UMCS.

Więcej na temat Marii Skłodowskiej-Curie można usłyszeć w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr hab. Krystyna Leszczyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie) 
Data emisji: 7.11.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane