RTK: from future to the roots!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RTK: from future to the roots!

polaris --- ekspektatywa --- dwanaście procent normy --- from future to the roots --- mikro makro --- dopóki nas nie rozłączy --- początek egzotycznej podróży

Jak co tydzień wyruszamy w podróż. Tym razem - w dużej mierze do źródeł, w sporym stopniu za koło podbiegunowe, w pewnym sensie na drugi świata brzeg. 


Zaczynamy od dawno zapowiadanego i oczekiwanego zdjęcia!!!

Kiedy z mikrofonami biegaliśmy po Wrocławiu, podczas tegorocznej edycji Ery Nowe Horyzonty, wpadliśmy także na Kubę Bąkowskiego. Zapowiadał wyprawę - w ramach dużego projektu "Ursa Mayor" - na Spitsbergen, do polskiej stacji badawczej i zdjęcie. Oto ONO! (proszę kliknąć, powiększy się!).

W tym wydaniu Tygodnika rozmowa z Kubą, opowieść o tym, jak powstawało zdjęcie, jak szukał miejsca, gdzie na horyzoncie powinna pojawić się Gwiazda Polarna i czy Zuzanna Luks była łaskawym niedźwiedziem-modelem?

Ekspedycja/podprojekt "Polaris", w ramach którego powstało to zdjęcie, będzie miał swój ciąg dalszy. Druga fotografia powstanie podczas nocy polarnej, a w rolę Niedźwiedzia ma tym razem wcielić się kuratorka projektu, zaprzyjaźniona z RTK, Magda Kardasz z Zachęty. Czekamy!!! :)

www.kubabakowski.net

 

''

Powiedzmy to szczerze - Bogna chyba wcale nie odpoczywa! Mowa oczywiście o Bognie Świątkowskiej, której Fundacja Bęc Zmiana startuje właśnie w stolicy z nowym projektem. 

"Ekspektatywa" prezentuje stanowiska, metody badawcze oraz postawy twórcze wynikłe z dialogu artystów z naukowcami. Efekty zaprezentowane zostaną podczas wykładów, spotkań, wystaw i dyskusji. Podsumowanie cyklu stanowi seria publikacji.

Jak podaje słownik Michała Arcta z 1921 roku, termin ekspektatywa oznacza "oczekiwanie, wyczekiwanie, ubieganie się, nadzieję". Ekspektatywa jest więc dosłownym odzwierciedleniem stanu oczekiwania i ciekawości wobec możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości, których pomyślność zależy od innowacyjnego potencjału przedstawicieli danego społeczeństwa.
Przedsięwzięcie to świadomie odnosząc się do niezrealizowanych wcześniej koncepcji podbudowywanych wiarą w technologię ma na celu wymianę doświadczeń dotyczących postępu naukowego oraz dialogu nauki ze sztuką.

O "Ekspektatywie" i tego, czego po niej oczekuje, Bogna Świątkowska opowie w tym wydaniu RTK.

www.ekspektatywa.pl
www.funbec.eu

 

''

Polski folk na eksport? Nie po raz pierwszy, ale tym razem na wyjątkowej płycie...

Ileż to razy zespoły, grające naszą "muzykę korzenną", najpierw stały się słynne poza granicami, a dopiero później we własnym kraju?

Ale też, czy pamiętamy, skąd to się wszystko wzięło? Czyli, jak śpiewali i grali ludowi muzycy?

Na podbój świata wyrusza właśnie znakomita płyta "From Roots To The Future", wydana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, który zajmuje się, przypomnijmy, promocją polskiej kultury w innych krajach.

W tym wydaniu RTK-u o płycie opowie jej współtwórczyni, Małgorzata Jędruch. My zagramy i rozdamy - a będą to perełki, płyt nie będzie można kupić w polskich sklepach!

www.opensources.pl
www.iam.pl

 

 

''

We Wrocławiu często odwiedzamy tamtejsze BWA - Biuro Wystaw Artystycznych. A już szczególnie bliskie są nam działania Galerii Design.

Tym razem Bartosz Mucha i jego "Dwanaście procent normy". O co chodzi? „12% normy” to kolekcja 11 obiektów (plus jednej, realizacyjnej porażki) zaprojektowanych na przestrzeni ostatniego roku przez Muchę i wyprodukowanych BWA Wrocław. Realizacją tą Mucha, baby genius polskiej sceny dizajnerskiej, podsumowuje pięć lat funkcjonowania głośnego, jednoosobowego studia POOR design.

Szczegóły przedstawi na naszej antenie Katarzyna Roj.

www.bwa.wroc.pl

 

 

''

Autostradą z Wrocławia, przez Katowice, do Krakowa - prosto do Foto Medium Art. A tam - "Dopóki nas nie rozdzieli".

Galeria w dawnej stolicy Polaków podjęła dyskusję o... czasie. Temat niby od dawna ogrywany, tytuł brzmi jakby mocno znajomo, a jednak...

Do Foto Medium Art zaprosi w tym wydaniu Tygodnika Krzysztof Siatka.

www.foto-medium-art.com

 

''

Szlakiem polskich stolic, raz jeszcze zaglądamy do Warszawy. W niedawno otwartym Instytucie Awangardy trwa wystawa, która przypomina pierwsze spotkanie polskich artystów i naukowców z Innym. 

Był rok 1914, gdy Bronisław Malinowski i Witkacy wybrali się za morza, by spotkać inne plemiona, innych ludzi, generalnie - Innych. Panowie szybko się jednak pokłócili, Witkiewicz wrócił do wciąż jeszcze rozebranej Polski, by iść na wojnę, a Malinowski został w... buszu, by spotykać, opisywać, fotografować.

Co z tego wyszło? I jak dawne dokonania polskiego antropologa można zderzyć ze współczesną sztuką? O tym wszystkim przekonać można się właśnie w Warszawie.

Na frapującą i wciągającą wystawę zaprosi Ewa Skolimowska.

Nie bójmy się Innego! Nie gryzie, nie zjada.

www.ideozy.blogspot.com

 

''

A na zakończenie prawie nad morze! Dawno nie byliśmy w Słupsku (byliśmy tam kiedykolwiek???), tymczasem w najbliższy czwartek rozpoczyna się tam kolejna trzecia festiwalu Mikro_Makro.

To festiwal na obrzeżach. Słowo "obrzeża" ma jednak inne konotacje i kontekst w odróżnieniu od zapożyczonego z języka angielskiego "off". Bycie w "offie" w języku polskim sugeruje bycie poza, bycie wykluczonym z czegoś w powszechnym rozumieniu. Tymczasem określenie, że coś lub ktoś funkcjonuje na obrzeżach - zakłada, rodzaj działania w oddaleniu, lecz nie poza, czy w oderwaniu od czegoś...

Do Słupska zaprosi nas, znany słuchaczom RTK, Marcin Dymiter.

Skomplikowany adres:
http://www.polskaniezwykla.pl/party/-1494483648.idDo usłyszenia od 13-tej!,
Agnieszka Obszańska, Rico Jaźwiński i Michał Nogaś
rdk@polskieradio.pl

Polecane