Nowa strategia dla Bliskiego Wschodu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowa strategia dla Bliskiego Wschodu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Popartic/Shutterstock.com

Stulecie Deklaracji Balfoura, czyli początków nowego porządku na Bliskim Wschodzie – z Izraelem w roli głównej. Czy dzisiaj Bliski Wschód wymaga nowego planu strategicznego?

Posłuchaj

Nowa strategia dla Bliskiego Wschodu? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Deklaracja Balfoura należy do ważniejszych dokumentów nieformalnych, które miały wpływ na historię nie jednego państwa, ale całego regionu. Sama deklaracja nie miałaby wielkiego znaczenia, ale wpisała się w wielką politykę i w wiatr historii, który wiał pod koniec I wojny światowej. Kontekstem, w który wpisuje się ten dokument, jest przede wszystkim zderzenie i deklaracja interesów wielkich potęg – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Deklaracja Balfoura była listem do działacza syjonistycznego lorda Rothschilda. Ta krótka wiadomość nie była jedynie informacją o wsparciu Imperium Brytyjskiego dla powstania państwa żydowskiego w Izraelu. Zawierała również fragment mówiący o konieczności poszanowania innych społeczności tam mieszkających: muzułmanów i chrześcijan. – Trzeba pamiętać, że tamten Bliski Wschód wyglądał zupełnie inaczej niż obecny. Było tam wiele religii i bardzo dużo różnych grup etnicznych – dodaje gość "Raportu o stanie świata".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszono także inne tematy:

  • Pani Aung San Suu Kyi odwiedza po raz pierwszy region Rakhine, gdzie od kilku miesięcy trwa tragedia muzułmanów. To zmiana jej polityki czy wizyta pokazowa?
  • Były najlepszy piłkarz świata zostanie prezydentem Liberii. Skąd się wziął George Weah w polityce?
  • W niedawnych zamachach w Somalii zginęło prawie czterysta osób. Dlaczego mało kogo obchodzi ta wojna?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Krzysztof Renik (Polskie Radio)
Data emisji: 4.11.2017
Godzina emisji: 15.07

ml/ab

Polecane