Nowa strategia dla Bliskiego Wschodu?
2017-11-04, 16:11 | aktualizacja 2017-11-05, 01:11
Stulecie Deklaracji Balfoura, czyli początków nowego porządku na Bliskim Wschodzie – z Izraelem w roli głównej. Czy dzisiaj Bliski Wschód wymaga nowego planu strategicznego?
Posłuchaj
– Deklaracja Balfoura należy do ważniejszych dokumentów nieformalnych, które miały wpływ na historię nie jednego państwa, ale całego regionu. Sama deklaracja nie miałaby wielkiego znaczenia, ale wpisała się w wielką politykę i w wiatr historii, który wiał pod koniec I wojny światowej. Kontekstem, w który wpisuje się ten dokument, jest przede wszystkim zderzenie i deklaracja interesów wielkich potęg – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Deklaracja Balfoura była listem do działacza syjonistycznego lorda Rothschilda. Ta krótka wiadomość nie była jedynie informacją o wsparciu Imperium Brytyjskiego dla powstania państwa żydowskiego w Izraelu. Zawierała również fragment mówiący o konieczności poszanowania innych społeczności tam mieszkających: muzułmanów i chrześcijan. – Trzeba pamiętać, że tamten Bliski Wschód wyglądał zupełnie inaczej niż obecny. Było tam wiele religii i bardzo dużo różnych grup etnicznych – dodaje gość "Raportu o stanie świata".
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszono także inne tematy:
- Pani Aung San Suu Kyi odwiedza po raz pierwszy region Rakhine, gdzie od kilku miesięcy trwa tragedia muzułmanów. To zmiana jej polityki czy wizyta pokazowa?
- Były najlepszy piłkarz świata zostanie prezydentem Liberii. Skąd się wziął George Weah w polityce?
- W niedawnych zamachach w Somalii zginęło prawie czterysta osób. Dlaczego mało kogo obchodzi ta wojna?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Krzysztof Renik (Polskie Radio)
Data emisji: 4.11.2017
Godzina emisji: 15.07
ml/ab