Zmiany w sądownictwie. Spotkania w cztery oczy przyniosą efekty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w sądownictwie. Spotkania w cztery oczy przyniosą efekty?

Kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. zmian w sądownictwie nie zostało jeszcze umówione. W piątek odbyło się zaś spotkanie wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy i szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS). Co na temat takiej formy rozmawiania o zmianach w sądownictwie myślą goście "Śniadania w Trójce"?

Posłuchaj

Czy spotkania w cztery oczy ws. sądownictwa przyniosą efekty? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Jarosław Sellin z PiS powiedział, że reforma sądownictwa ruszyła, gdy w lipcu prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych, ale brakuje jej dokończenia poprzez uchwalenie ustaw o reformie KRS i Sądu Najwyższego. – Na przeszkodzie stoją szczegółowe ustalenia, pewnie sposoby powoływania KRS i składu Sądu Najwyższego – tłumaczył Jarosław Sellin. – Ufam, że do końca roku te ustawy będą procedowane – dodał.

Europoseł z PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że "trudno, żeby kontynuować i pokazywać wszystkim Polakom, że spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą nie przynoszą efektów". – Widać, że do porozumienia daleko. Zasadniczy spór dotyczy tego, w jakim stopniu upolitycznić KRS i SN – ocenił.

– Nie ruszyła reforma wymiaru sprawiedliwości, ruszyła karuzela zmian na stanowiskach. Zamiast szerokich konsultacji mamy nieformalne, żeby nie powiedzieć, tajne negocjacje. Tak naprawdę nie wiemy jak ostatecznie będzie wyglądał projekt prezydencki tych ustaw – mówiła z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Grzegorz Długi z Kukiz '15 ocenił, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie została wciąż rozpoczęta. – Oczekujemy czegoś, co pozwoli normalnemu śmiertelnikowi mieć normalne relacje z wymiarem sprawiedliwości, aby zakończyły się jego ostre krytyki – powiedział.

Rafał Grupiński z PO powiedział, że ma nadzieję, że PiS chce "złamać i zlikwidować trójpodział władzy w Polsce” i dlatego ma nadzieję, że "długie rozmowy pana prezydenta z PiS" będą trwały do końca kadencji Sejmu, gdyż "dzięki temu ani Sąd Najwyższy ani KRS nie będą zruszone".

– Mamy do czynienia z obustronną wolą i pełną zgodą prezydenta i strony rządowej co do tego, że taki ustrój sądowniczy, który istnieje tym momencie nie jest dobry – powiedział minister Paweł Soloch, szef BBN. 

Politycy mówili również o sprawie asesorów, a także o wyborach na prezydenta Warszawy i sporach w opozycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Grzegorz Długi (Kukiz '15), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Rafał Grupiński (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Paweł Soloch (szef BBN), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 04.11.2017 
Godzina emisji: 9.08 

pp/ab

Polecane