Praca. Między marzeniami a rzeczywistością
Praca to aktywność, w której odnajdujemy spełnienie, także to materialne. To miejsce, w którym czujemy się dobrze. Coś, co pozwala nam utrzymać siebie i rodzinę.
zdjęcie ilustracyjne
Foto: Rawpixel.com/Shutterstock
Czy takie marzenia w dzisiejszej sytuacji to utopia? W tym "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o pracy.
Jakie miejsce zajmuje w naszym życiu, jaka powinna być, a jaka jest? Czy w zglobalizowanym świecie, który goni za innowacjami i w Polsce, w której młodzi ludzie dziwią się na pytanie, czy mają umowę o pracę (bo przecież nawet o niej nie marzą), możemy dziś się postarać, by poprawić sytuację osób pracujących?
I czy jedynym paradygmatem myślenia o pracy powinien być ten neoliberalny?

Zaproszenie do studia przyjęła aktorka Anita Sokołowska, którą niedawno oglądać można było w spektaklu "Workplace". – W tym spektaklu mocno walczę o pracę. Walczę o uznanie, akceptację. Moja praca jest mocno złożona. Co dla całości spektaklu było istotne – każda z nas, które grały w tym przedstawieniu, wcześniej złożyłyśmy wypowiedzenia i kończyłyśmy właśnie swoją pracę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy – opowiada aktorka.
Pretekstem do rozmowy była książka zatytułowana "To nie jest kraj dla pracowników". Jej autor Rafał Woś także wziął udział w dyskusji. – Pisząc tę książkę chciałem powiedzieć, że z pracą jest źle. Wielu z nas musi walczyć codziennie, dawać z siebie dużo, a w zamian nie dostajemy wiele, właściwie prawie nic – mówi pisarz.
Jak nasi goście opisywali swoje doświadczenia z pracą? Jakie są ich aspiracje i czy są w stanie je realizować? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Goście: Anita Sokołowska (aktorka), Bartosz Frąckowiak (reżyser), Rafał Woś (autor książki "To nie jest kraj dla pracowników")
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 21.10
ml/ab