Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nattapol Sritongcom/Shutterstock.com

Od maja obowiązują nowe przepisy kodeksu karnego przewidujące surowe kary dla dłużników alimentacyjnych. Osobom, które zalegają z alimentami przez trzy miesiące, grozi do roku więzienia. 

Posłuchaj

Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydaje się, że ta sankcja zaczęła działać. Od kilku miesięcy spada liczba niepłacących rodziców, którzy trafiają do Krajowego Rejestru Długów.

˜– Obecnie w KRS jest ponad 324 tysiące dłużników alimentacyjnych. Jest natomiast olbrzymia liczba nieznana nam, nie zgłoszona przez gminy. Po wprowadzeniu nowych przepisów o ściąganiu alimentów wyraźnie zmniejszyła się ilość nowych dłużników rejestrowanych u nas, jak i sama kwota zgłaszanych długów. Jeśli ten trend się utrzyma do pół roku, to myślę, ze można będzie mówić o zmniejszeniu się ilości osób zalegających z opłatami na dzieci – informuje Andrzej Kulig, rzecznik prasowy KRS.

Iwona Janeczek, ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci nawiązała do tematu osób, które chcą płacić, ale sytuacja życiowa im to uniemożliwia. – Potrzebna jest kampania społeczna, która uświadomiłaby ludziom, że alimenty to nie pieniądze dla matek, ale dla dzieci, na ich potrzeby – zauważa.

Jak oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można dowiedzieć się z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Kulig (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Joanna Tomaszewicz (stowarzyszenie Alimenty To Nie Prezenty), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia Damy Radę), Iwona Janeczek (Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci), dr Ewa Dawidziuk (dyrektor zespołu ds. wykonywania kar w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
Data emisji: 26.10.2017
Godzina emisji: 12.06

ml


Polecane