Maciej Wąsik o projekcie dot. jawności życia publicznego: to ustawa, która wzmocni walkę z korupcją w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Wąsik o projekcie dot. jawności życia publicznego: to ustawa, która wzmocni walkę z korupcją w Polsce
Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (L) i jego zastępca Maciej Wąsik (P) podczas konferencji prasowej w KPRM, na której przedstawili założenia ustawy o jawności życia publicznegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Ta ustawa do przestrzeni publicznej na pewno wprowadzi dużo informacji, które dotychczas były ukryte – mówił o projekcie ustawy dot. jawności życia publicznego Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

Posłuchaj

Maciej Wąsik stwierdził, że ustawa o jawności życia publicznego pomoże w walce z korupcją (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Obowiązek prowadzenia jawnego rejestru umów cywilnoprawnych, uregulowanie statusu sygnalisty oraz nowy wzór oświadczenia majątkowego – to główne założenia projektu ustawy o jawności życia publicznego. Projekt przedstawili na poniedziałkowej konferencji minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik.

Wśród głównych założeń projektu jest obowiązek prowadzenia jawnego, ogłaszanego w BIP lub na stronach internetowych, rejestru umów cywilnoprawnych. Obowiązek ten będzie spoczywał na jednostkach sektora finansów publicznych, przedsiębiorstwach państwowych, instytutach badawczych oraz spółkach zobowiązanych, tzn. takich, w których udział Skarbu Państwa lub samorządu wynosi ponad 10 procent.

– To taka ustawa, która wzmocni walkę z korupcją w Polsce. Na pewno do przestrzeni publicznej wprowadzi dużo informacji, które dotychczas były ukryte. Takie warunki jawności sprzyjają walce z korupcją  mówił Maciej Wąsik.

 Jawność ma dotyczyć przede wszystkim przejrzystości finansowej. Projekt ustawy zakłada, że wszystkie instytucje sektora finansów publicznych będą na swoich stronach internetowych publikowały rejestry umów cywilnoprawnych, które zawierają. Także będą one do oceny dla opinii publicznej i mediów, w każdym momencie. Ustawa przewiduje także, że nawet spółki z udziałem samorządu takie rejestry będą prowadzić  stwierdził polityk.

Maciej Wąsik zaznaczył, że dla spółek skarbu państwa stworzono specjalną drogę. – Spółki skarbu państwa, które prowadzą działalność konkurencyjną i z pewnych względów, choćby dla konkurencji, swoich umów nie mogą ujawniać, będą takie rejestry przesyłać szefowi CBA, żeby była pewność, że ktoś spojrzy na te umowy i je przeanalizuje i stwierdzi, że nie godzą np. w interes publiczny – podkreślił minister.   

Beata Michniewicz pytała o wymienione w ustawie słowo "sygnalista" i czym się ono różni od "donosiciela".  "Donosiciel" ma inne znaczenie w języku polskim. Jest to osoba, która w sposób pokątny, często tajny, przekazuje informacje, nie zawsze prawdziwe. Natomiast my chcemy, żeby ludzie, którzy funkcjonują w naszym życiu publicznym, pracują w różnych instytucjach, firmach, mogli złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa  tłumaczył Maciej Wąsik.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Wąsik (z-ca ministra koordynatora ds. służb specjalnych)
Data emisji: 23.10.2017
Godzina emisji: 17.44

dcz/mk

Polecane