Chodzą słuchy...
2017-10-21, 15:10 | aktualizacja 2017-11-25, 17:11
Patchlab – Natura Kultura Media – Ziemia swoich synów – Słuchy – Targowisko Sztuki – Toffi Fest.
Zaczynajmy! Agnieszka Obszańska poleca Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab. To międzynarodowe wydarzenie dedykowane interdyscyplinarnej twórczości cyfrowej tworzonej na pograniczu sztuki, nowych technologii i kreatywnego programowania. Tegoroczna 6. edycja festiwalu skupi się na sztuce danych i sztucznej inteligencji.
Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 21 października >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 21 października >>>
atchlab w tym roku to wystawa instalacji interaktywnych i prac, specjalny projekt sceniczny, audiowizualne performance’y i live-act’y, przegląd prac wyróżnionych podczas prestiżowego greckiego festiwalu Athens Digital Art Festival, warsztaty, a także spotkania z twórcami i teoretykami nowych mediów. Miejsce: Kraków. Data: 24–29 X.
Odwiedzają nas organizatorzy festiwalu Natura Kultura Media. Festiwal, którego patronem jest Ryszard Kapuściński, poświęcony jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25–28 października 2017 r. Program składa się z czterech części. Pierwsza część to debata inspirowana twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Część druga poświęcona jest szeroko pojętemu reportażowi, trzecia – filmowi dokumentalnemu i podróżom, a czwarta – to wystawy i koncerty. W naszym studiu Piotr Radecki, Magda Bojanowska i Michalina Bieńko.
Zapraszamy na warszawski festiwal Muzyka Wiary/Muzyka Pokoju. To przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur oraz religii i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. To próba opowiedzenia nowatorskim, momentami radykalnym językiem muzyki XXI wieku prawd odwiecznych.
Artyści zaproszeni na festiwal nie stronią od poszukiwań. Wśród nich są m.in.: LAM, Bastarda, Bester Quartet, Kwadrofonik, Osjan czy Karolina Cicha. Festiwal to koncerty, rozmowy i pokaz filmowy. 26 października w różnych świątyniach – katolickich, protestanckich, cerkwi, synagodze i meczecie oraz ośrodkach buddyjskich na terenie Warszawy – rozbrzmi wspólna modlitwa o pokój. Do udziału we wspólnej modlitwie zaproszono: wspólnotę Sant’Egidio, Wspólnotę Chemin Neuf, przedstawicieli Kościoła prawosławnego, przedstawicieli Kościoła protestanckiego, przedstawicieli muzułmanów, przedstawicieli żydów oraz buddystów. Opowiada Miron Zajfert, a my zapraszamy!
Otwieramy powieść graficzną "Ziemia swoich synów" GIPIEGO. Za tym pseudonimem kryje się włoski rysownik i scenarzysta Giani Pacinotti. To fascynująca, operująca oszczędnymi środkami i niezwykle sugestywna opowieść o świecie po apokalipsie – brutalnym, dzikim, mrocznym, zredukowanym do pierwotnych instynktów. Za GIPIM ruszamy w nieznaną przyszłość, przez którą przeprowadzają nas główni bohaterowie, ojciec i dwóch synów, starający się przetrwać w nieprzyjaznym świecie. Ich życie w domku na jeziorze sprowadza się do codziennej walki o przetrwanie. Społeczeństwo nie istnieje. Każde zetknięcie z innymi jest niebezpieczne. GIPI po mistrzowsku tworzy wizję postapokaliptycznego świata, która jest przerysowanym obrazem naszej rzeczywistości. Jednak w tym świecie po cywilizacji, jest iskierka nadziei dla dwóch chłopców, w których człowieczeństwo objawi się w nieoczekiwanym momencie. W którym? Przeczytajcie koniecznie. Parę tajemnic odkrywa przed nami Paweł Timofiejuk.
Michał Margański zabiera nas na koncerty do zwiedzania. Dokładna nazwa: Słuchy - Koncerty do Zwiedzania. Ich organizatorzy piszą tak: "podczas Koncertów do Zwiedzania będziemy się kierować ścieżką wytyczoną przez zmysły słuchu i wzroku. Posłuchajmy z bliska lub z daleka. Zerknijmy z dystansu lub podejdźmy do wykonawcy na wyciągnięcie ręki. Zamknijmy oczy lub zasłońmy uszy. Nie możemy być w każdej sali wystawowej jednocześnie. Czy wtedy coś nam z obrazu lub rzeźby umyka? Czy dzieło wystawiane w galerii „dzieje się” tylko kiedy je widzimy, czy również wtedy gdy nas tam nie ma? Czy to samo dotyczy muzyki i wykonawców trwających niczym rzeźby w salach wystawowych?" Hm, sprawdzamy, co to oznacza. :)
Poza tym zapraszamy na Targowisko Sztuki, czyli odbywające się od 10 lat prezentacje twórczości studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, cieszące się popularnością wśród kolekcjonerów i pasjonatów, projektantów i architektów czy zwykłych warszawiaków poszukujących tu oryginalnych motywów do wnętrz. A także na konferencję i festiwal Tak Brzmi Miasto, która startuje w Krakowie 11 listopada.
W telefonicznym skrócie mkniemy przez Gdańsk, Gniezno i poezję kulturystyczną :)
szydłowska&obszańska&margański
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 21.10.2017
Godziny emisji: 13.09, 14.08