Dzień z Trójką w Kaliningradzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień z Trójką w Kaliningradzie
KaliningradFoto: Wikimedia Commons, Gumerov Ildar

Nie tylko Bursztynowa Komnata. W środę 18 października zaprosiliśmy na jesienne wydanie akcji "Trójka – jesteśmy połączeni" z Kaliningradu.

Posłuchaj

Jak wydobywa się bursztyn w obwodzie kaliningradzkim? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia był Kaliningrad. Relacje z tego nadbałtyckiego miasta przekazał słuchaczom Trójki Ernest Zozuń.

Obwód kaliningradzki to osobliwość – niewielka część Federacji Rosyjskiej upchnięta między Polskę a Litwę nad brzegiem Morza Bałtyckiego, ponad 350 kilometrów od głównego terytorium Rosji. Powstanie tej niezwykłej enklawy jest wynikiem porozumienia zawartego w Poczdamie w 1945 roku, w którym Józef Stalin wynegocjował włączenie do Związku Radzieckiego miasta Königsberg obejmującego 225 km kw. wraz z całym obwodem położonym nad brzegiem Bałtyku. Jak twierdzą historycy – było to bardzo zmyślne posunięcie, ponieważ Kaliningrad – jak wkrótce przemianowano główne miasto, honorując jednego z radzieckich przywódców Michaiła Kalinina – stał się jedynym portem bałtyckim ZSRR wolnym od lodu przez cały rok.

To tu podobno ukryta jest legendarna Bursztynowa Komnata i… wiele innych rzeczy. Kaliningrad to stare krzyżackie miasto, więc musi mieć wiele tajemnic. Postaram się je odkryć – zapowiadał Ernest Zozuń, którego relacji w Trójce można było posłuchać 18 października o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Oczywiście nie zabrakło odniesień do sytuacji geopolitycznej i roli obwodu kaliningradzkiego w tym nadbałtyckim rejonie, jak i kontaktów handlowych między Polską a tą rosyjską enklawą.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, TbilisiWenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Astanę, Odessę i Kluż-Napokę.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranekDo południa, Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzą: Marcin ŁukawskiKatarzyna BorowieckaRobert Kantereit
Autor materiałów reporterskich: 
Ernest Zozuń
Data emisji:
18.10.2017
Godziny emisji: 6.23, 6.44, 7.43, 8.49, 10.29, 16.24, 17.22

iwo/ab

Polecane