Dokument czasu
Adoptuj Pszczołę – Beksiński nieznany – Festiwal Słuchowisk – Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu – Mikrotyki – Głębokie Południe
zdjęcie z wystawy Migawki z Warszawy
Foto: mat. prasowe
Przeglądam nasze artykuły (ja, AS). Ileż zapisanych tygodni, miesięcy, lat! Sama jestem zdziwiona, pamięć nie mieści tylu detali, ile udaje nam się przekazać na antenie. Ciekawa wyprawa w przeszłość.
Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 14 października >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 14 października >>>

Apropos przyszłości – zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska wybrała Festiwal Słuchowisk w Poznaniu. To wydarzenie prezentujące nowe, oryginalne podejście do formy słuchowiska. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej. W ramach drugiej edycji festiwalu powstanie 8 prapremierowych produkcji – słuchowisk, których prezentacje odbędą się w miejscach stanowiących część poszczególnych projektów, m.in. w pustostanach, na nieczynnym peronie poznańskiego dworca PKP czy ściance wspinaczkowej. To wszystko od 18 do 21 października, a nam o festiwalu opowiada Patryk Lichota. Agnieszka Szydłowska wybrała wystawę "Beksiński nieznany".
Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć podczas czterech wystaw artysty: Łódź 12.X-4.XI, Wrocław 10.XI-10.XII, Gdańsk 04.I-04.II, Poznań 23.III-30.IV. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Oglądamy filmy w Toruniu. Trwa odliczanie do 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który rusza 21 października. Tegoroczne hasło wywoławcze to Antybohater, jedna z najbardziej intrygujących postaci w kinie światowym. I do tej figury odnosi się duża część festiwalowego programu. Poza tym oczywiście pokazy filmowe, konkursy, retrospektywy, pokazy specjalne, spotkania, warsztaty i koncerty. O programie opowiada u nas Katarzyna Jaworska – dyrektorka festiwalu, a my zapraszamy do Torunia.

Odwiedza nas Paweł Sołtys aka Pablopavo. Tym razem jako autor debiutujący zbiorem opowiadań pt. "Mikrotyki". Od wydawcy nota: "W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki." Od czytelnika nota: wciągająca i narkotyczna lektura!
Nie po raz pierwszy przypominamy o akcji Adoptuj Pszczołę! To prowadzona od pięciu lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym "adopcjom", każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. To największy w Polsce projekt crowdfundingowy pod względem liczby uczestników – wspólnie budujemy Polskę Przyjazną Pszczołom! O akcji opowie Katarzyna Jagiełło.

Czytamy dzisiaj także "Głębokie Południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji." "To świat, w którym <historia żyje i ma się dobrze> – stosunki między czarnymi a białymi są wciąż napięte, pełne wzajemnych żalów i poczucia krzywdy: wielu zresztą wciąż pamięta czasy segregacji rasowej, a niektórzy twierdzą, że wcale się nie skończyły. Sercem wspólnoty jest tu lokalny kościół, ulubioną niedzielną rozrywką jarmark z bronią, którego uczestnicy zachowują się tak, jakby wojna secesyjna zakończyła się wczoraj. A wokół ciągną się pola bawełny, powoli wypieranej przez inne uprawy." O książce Jan Niebudek rozmawia z autorem – Paulem Therdux.
Anna Dudzińska donosi, że nigdy nie mówiono o architekturze w kontekście kopalni. I trzeba to zmienić, bo "przeciez to cudo". W Zabrzu otwarto dla publiczności SZTOLNIĘ DZIEDZICZNĄ. Ania opowiada o niej z Tomaszem Kiełkowskim.
Michał Margański zabiera nas na spacer. Spacerując oglądamy wystawę "Migawki z Warszawy. Zdjęcia Hansa Joachima Ortha 1959–1970". To blisko 90 nieznanych dotychczas w Polsce zdjęć ze zbiorów Instytutu Herdera oraz fragmenty artykułów o Warszawie, które ukazywały się w zachodnioniemieckiej prasie po wojnie. Prezentowane fotografie pochodzą z licznych podróży ich autora do Warszawy. Orth należał bowiem do niemałej grupy dziennikarzy z RFN, którzy od drugiej połowy lat 50. regularnie przyjeżdżali do Polski. W 2002 roku kilka tysięcy fotografii Ortha znalazło się w Instytucie Herdera w Marburgu, dzięki czemu część z nich możemy zobaczyć dziś w uwielbianej przez niego Warszawie.
W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kraków, Skoczów i Bielsko-Białą.
do usłyszenia
szydłowska&obszańska&margański&niebudek
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 14.10.2017
Godziny emisji: 13.09, 14.08