"Rozumiem desperację moich kolegów, ale formy protestu już nie". Echa protestu rezydentów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rozumiem desperację moich kolegów, ale formy protestu już nie". Echa protestu rezydentów
Przedstawiciele rezydentów - Jarosław Biliński i Łukasz Jankowski - podczas konferencji prasowej. Lekarze rezydenci i przedstawiciele zawodów medycznych kontynuują protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w przy ul. Żwirki i Wigury w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Rozumiem desperację moich młodszych kolegów, aczkolwiek może nie wybierałbym takiej formy nacisku, jaką jest strajk głodowy – mówi europoseł PiS Bolesław Piecha. – Kiedy PO i PSL przejęło rządy, to ówczesna minister Ewa Kopacz jako pierwsza zajęła się rezydentami, choć nie protestowali. I to za jej rządów udało się zwiększyć uposażenia rezydentów o 30 procent – tłumaczyła Lidia Gądek z PO.

Posłuchaj

Protest lekarzy rezydentów oczami starszych kolegów (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

O podwyżkach rezydenci rozmawiają z rządzącymi od zeszłego roku. Od 2 października grupa lekarzy prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący spotkali się w środę m.in. z premier Szydło; rozmowy nie przyniosły jednak przełomu.

– Sytuacja rezydentów jest więcej niż trudna – przekonywał w "Pulsie Trójki" Bolesław Piecha. – Ja sam mam w domu dwoje rezydentów i słyszę, ile chcieliby zarabiać – mówił.

Jego zdaniem postulaty rezydentów powinny być zrealizowane, ale przy odpowiedniej "mapie drogowej." Sądzę, że musi być odpowiednia procedura dojścia do podwyżek. To nie jest tak, że z dnia na dzień znajdą się pieniądze, by roszczenia młodych lekarzy zaspokoić – tłumaczył.

Z kolei Lidia Gądek przypominała, że kiedy PO i PSL przyjęło rządy, to udało się zwiększyć uposażenia rezydentów. – Gdyby dziś rząd zaproponował 30 procent – a skoro mówimy o wzroście gospodarczym, są takie możliwości – to myślę, że ci ludzie by nie głodowali. Nie byłoby takiego problemu – podsumowała posłanka PO. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość), Lidia Gądek (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 12.10.2017
Godzina emisji: 17.44

ksem/ml

Polecane