Marek Kalbarczyk: niepełnosprawność to nie przeszkoda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Kalbarczyk: niepełnosprawność to nie przeszkoda
Wrocław, 03.02.2012. „Dotknij Wrocławia - przewodnik turystyczny po Starówce we Wrocławiu dla osób niewidomych i niedowidzących” został zaprezentowany podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, 3 bm. Jest to pierwsza książka o Wrocławiu napisana językiem braille'a. Nz. prezes Fundacji „Szansa dla niewidomych” Marek Kalbarczyk (L) i rzecznik ds. OsFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W "Godzinie prawdy" historia, która jest dowodem na to, że jeśli czego bardzo chcemy, na czymś nam zależy, to niezależnie od przeszkód, które stawia przed nami życie, i tak można osiągnąć to, o czym marzymy.

Posłuchaj

Marek Kalbarczyk: niepełnosprawność to nie przeszkoda (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marek Kalbarczyk od dziecka miał problemy z widzeniem, co spowodowane było wadą genetyczną, którą odziedziczył po matce. W wieku 12 lat całkowicie utracił wzrok. Mimo tego nie poddawał się i od dziecka rozwijał swoje pasje. Wszystkie szkoły skończył z wyróżnieniem, a na studia na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego dostał się bez egzaminów.

Mimo bardzo dobrych wyników uzyskiwanych podczas studiów, nie udało mu się znaleźć pracy. Uważano, że niewidomy nie może być informatykiem. Nie zważając na niepowodzenia, dalej realizował swoją pasję, jednocześnie pomagając innym. Jest współautorem pierwszego polskiego syntezatora mowy, który pozwolił niewidomym korzystać z komputerów. Zaprojektował i stworzył kilka ważnych systemów informatycznych oraz ping-ponga dla niewidomych. Na co dzień prowadzi firmę, w której zatrudnia ponad 100 osób. Jest założycielem Fundacji "Szansa dla Niewidomych". Poza pracą interesuje się muzyką, historią i polityką.

– Mam uszkodzone oczy, ale także i nerwy. Nie widzę nic, natomiast bardzo dużo widzę oczyma wyobraźni – mówi Marek Kalbarczyk. Ta wyobraźnia jest niezbędna dla naszego gościa. Dzięki temu, że przez kilka lat życia widział, ma pewne wyobrażenie na temat tego, co go otacza. – Bodźce, które wtedy odbierałem, pozwoliły zaprogramować mój procesor – dodaje gość Michała Olszańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Marek Kalbarczyk (założyciel Fundacji
"Szansa dla Niewidomych")
Data emisji: 6.10.2017
Godzina emisji: 12.08

ml/mk

Polecane