Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Nagrody Nobla 2017. Co nagrodzone badania oznaczają dla każdego z nas?
2017-10-04, 20:10 | aktualizacja 2017-10-05, 13:10
– Dzięki mikroskopii krioelektronowej można tworzyć modele białek w działaniu, czyli można "kręcić filmy", kiedy długie łańcuchy białkowe się odplątują – wyjaśnia dr Tomasz Rożek, mówiąc o przyznanej w środę nagrodzie Nobla z chemii.
Posłuchaj
Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii podzielili się Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson, dzięki którym nauka zyskała nowe narzędzie badawcze – mikroskopię krioelektronową.
We wtorek laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne. Komitet Noblowski docenił ich "decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych".
Noblowski tydzień rozpoczęło przyznanie nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Doceni ją każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów – Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga – uhonorowano za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy.
W popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" zastanawialiśmy się, czy badanie nad rytmem okołodobowym może nam pomóc, jeśli podróżując zmieniamy strefę czasową, a także, co fale grawitacyjne oznaczają dla każdego z nas w codziennym życiu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym dr Tomasz Rożek zadał słuchaczom pewne zadanie domowe…
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Krystian Hanke
Gość: dr Tomasz Rożek
Data emisji: 4.10.2017
Godzina emisji: 17.13
gs/bch