Nie tylko "Zielone wzgórza nad Soliną", czyli jesienne wydanie audycji "Trójka wraca do korzeni" z Bieszczad

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko "Zielone wzgórza nad Soliną", czyli jesienne wydanie audycji "Trójka wraca do korzeni" z Bieszczad
SolinaFoto: Łukasz Karusta/PR3

– Byliśmy na zaporze, a także pływaliśmy łódką. Opowiadaliśmy historie wiosek, które znalazły się pod wodą, gdy powstawał Zalew Soliński – mówi Łukasz Karusta, który odwiedził Solinę w ramach cyklu "Trójka wraca do korzeni". 

Posłuchaj

Bieszczadzkie spotkania z... niedźwiedziami (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili kilkanaście miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską i Lądek-Zdrój. W każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 5 października w Solinie. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach mieszkańców wsi położonej u podnóża Bieszczad. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 – Łukasz Karusta – zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy gminy, przewodników i animatorów kultury – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Soliny i okolic.

Będą spotkania z ludźmi, którzy rzucili wszystko co mieli w miastach i przenieśli się tutaj, by żyć właśnie tutaj. Spotkamy się również z ostatnimi smolarzami, czyli mężczyznami, którzy pracują przy wypalaniu węgla drzewnego. Wybierzemy się oczywiście na spacer w góry, odwiedzimy kultowe bieszczadzkie miejsca i sprawdzimy, dlaczego właśnie ta część Polski inspiruje artystów –  wszak wierszy i piosenek o Bieszczadach mamy całe mnóstwo – zapowiadał przed programem Łukasz Karusta.

Jego relacje z Soliny wyemitowaliśmy w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki": o godz. 6.40, 7.40, 16.20, 17.10 i 18.25.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane