Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach
zdjęcie ilustracyjneFoto: Triff/Shutterstock

– Kiedy dawni zdobywcy i odkrywcy ruszali w podróż, informacje o świecie były bardzo skąpe. Musieli polegać na tym, co było akurat dostępne. Mapy bywały nie tylko mało wiarygodne, ale do tego kopiowano jedną od drugiej. W ten sposób raz popełnione błędy funkcjonowały przez stulecia – przyznaje Edward Brooke-Hitching, autor "Atlasu lądów niebyłych".

Posłuchaj

Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

. .

Autor książki, która ukazała się właśnie w Polsce, jest synem antykwariusza. Jego specjalizacją są mapy stare, szczególnie te, które pokazują świat inaczej niż powinny, czyli wprowadzają w błąd. Przykładem takiego "lądu niebyłego" jest Wyspa Sandy, która była widoczna na mapach świata przez wiele wieków aż do 2012 roku, gdy dowiedziono, że... nie istnieje. 

Jednak nie wszystkie nieistniejące lądy znalazły się na mapie przez przypadek. – To, co wydaje mi się najciekawsze to to, że błędne postrzeganie świata i jego budowy często było wynikiem działań kłamców i oszustów. Ludzi, którzy wymyślali całe kraje, miasta i kultury, wyłącznie dla własnej korzyści – mówi Edward Brooke-Hitching, zdradzając, która z owych niesamowitych historii jest jego ulubioną. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której gościem Pawła Drozda była również Monika Osińska, socjolożka mieszkająca przez pewien czas w Indiach. Zainteresowała się fenomenem wystawnych hinduskich wesel. Jej uwagę przykuł jednak nie sam obrządek, lecz zjawisko zapraszania na wesela białych kobiet, które samą swoją obecnością mają uświetniać wysokobudżetowe imprezy.

W programie gościł także dr Rafał Wieczorek z Uniwersytetu Warszawskiego z którym rozmawialiśmy o Wyspie Wielkanocnej, która wciąż dostarcza więcej zagadek niż odpowiedzi. Niewiele wiemy o historii i zwyczajach pierwszych mieszkańców tego lądu, a nasza wiedza dotycząca miejscowego pisma rongorongo jest równa niemal zeru. 

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Edward Brooke-Hitching (autor "Atlasu lądów niebyłych"), Monika Osińska (socjolog, fotograf), dr Rafał Wieczorek (chemik z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 1.10.2017
Godzina emisji: 8.07

gs/mk/ag

Polecane