Katalonia hiszpańska czy niepodległa?
2017-09-30, 19:09 | aktualizacja 2017-09-30, 21:09
– Nie chodzi o wolność głosowania. Katalońscy nacjonaliści przeforsowali w lokalnym parlamencie jednostronne zerwanie ustroju hiszpańskiego wbrew prawu, konstytucji i własnemu statutowi autonomicznemu, który mają od 1980 roku – przypomina Maciej Stasiński przed niedzielnym referendum.
Posłuchaj
W Katalonii na niedzielę (1.10) zaplanowano referendum niepodległościowe. Rząd w Madrycie uważa je za nielegalne. Od decyzji dot. przeprowadzenia referendum sytuacja w kraju jest napięta i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy głosowanie w ogóle się odbędzie.
– To, co mnie uderzyło w Katalonii, to spokój. Ludzie siedzą w kawiarniach, robią zakupy. Patrząc jednak na domy, widać, że Katalonia jest coraz mniej zjednoczona. Zawsze można było zobaczyć flagi hiszpańską czy katalońską, natomiast teraz wydaje mi się, że każda rodzina czuje potrzebę opowiedzenia się, czy są za niepodległością, czy przeciw. Na jednym bloku można znaleźć czasem kilka flag – relacjonuje z Barcelony Ewa Wysocka.
Czy w Katalonii może dojść do aktów przemocy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszamy również następujące tematy:
- Koniec relokacji uchodźców w Unii Europejskiej. Dlaczego ten eksperyment się nie udał?
- Piłkarze NFL kontra prezydent Trump. Czy w trakcie hymnu wolno przyklęknąć na jedno kolano?
- Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły prowadzić samochody. Rewolucja czy zasłona dymna reżimu, który ma kłopoty.
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Ewa Wysocka (korespondentka w Hiszpanii), prof. Maciej Duszczyk (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Marek Wałkuski (korespondent w USA)
Data emisji: 30.09.2017
Godzina emisji: 15.07
gs/mg