Podwójny jubileusz Jana Kantego Pawluśkiewicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podwójny jubileusz Jana Kantego Pawluśkiewicza
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Andrzej Bołdaniuk

Gościem specjalnym pierwszego październikowego wydania MBK jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Ujawniamy, ile lat kończy kompozytor oraz, ile już lat tworzy.

Posłuchaj

Podwójny jubileusz Jana Kantego Pawluśkiewicza (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

. .

Spotkania z panem Janem są nieprzewidywalne, ale na pewno z okazji swojego jubileuszu przygotowuje on koncert pt. "Pieśni Doliny Jozafata". I o nim m.in. opowiadamy, a teksty Pieśni są autorstwa… Dantego (gdyż inspirowane były "Boską komedią") oraz Leszka Aleksandra Moczulskiego. Ogromny jest zespół je realizujący, choć, na co wskazuje tytuł koncertu, nie jest to oratorium. Plakat do koncertu zdobią barwne wizje kompozytora, od lat także malującego farbami… Jakimi? Spróbujemy również przypomnieć (rozmawialiśmy o tym na początku wakacji podczas wernisażu jego prac w PGS).


fot. Antonija Putic fot. Antonija Putic

W drodze powrotnej z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, spotkałam się z prof. Jerzym Limonem, dyrektorem Festiwalu Szekspirowskiego, który to festiwal otrzymał właśnie w Brukseli (18 września) międzynarodową nagrodę EFFE, czyli Europe For Festivals – Festivals For Europe. Jak bardzo to prestiżowe wyróżnienie, możemy się o tym przekonać, słuchając profesora, zarazem dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Udało mi się też wpaść na gdańską Zaspę dzielnicę powstałą na płycie pierwszego gdańskiego lotniska, zbudowaną na planie plastra miodu i będącą największą w Polsce "galerią" malarstwa wielkoformatowego. 23 września, w pierwszym dniu jesieni 2017 roku "galeria" obchodziła swoje 20-lecie. Zarejestrowałam krótką rozmowę z wicedyrektor Instytutu Kultury Miejskiej – Barbarą Sroką. 


fot. Bartosz Bańka fot. Bartosz Bańka

W finale wydania zapraszamy na pierwszą w nowym sezonie premierę w Teatrze Ateneum w Warszawie. Niezwykły spektakl przygotowują nasi goście: Julia Kijowska oraz Wojciech Faruga. To "Spowiedź motyla" wg młodzieńczego pamiętnika Janusza Korczaka.


Fragment grafiki Henry'ego Dargera,  plakat spektaklu "Spowiedź motyla"
  Fragment grafiki Henry'ego Dargera, plakat spektaklu "Spowiedź motyla"

To wydanie MBK sponsoruje BZWBK. Dziękujemy.

Do usłyszenia, tym razem na trasie Kraków – Gdańsk – Warszawa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Barbara Marcinik wspominała Wiesława Michnikowskiego. Legendarny aktor zmarł 29 września w wieku 95 lat. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.10.2017
Godzina emisji: 21.08


Polecane