Czy złagodzić zasady wydawania pozwoleń na broń?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy złagodzić zasady wydawania pozwoleń na broń?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Przybysz/Shutterstock

Posłowie Kukiz'15 przygotowali projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Projekt zakłada złagodzenie zasad przyznawania pozwoleń i odebranie policji uprawnień do wydawania pozwoleń i przeprowadzania egzaminów.

Posłuchaj

Czy złagodzić zasady wydawania pozwoleń na broń? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

pięść przemoc pixabay 1200 (1).jpg
Czy poszerzyć granice obrony koniecznej?

Zgodę na broń palną mają dostać osoby, które "przedstawią na piśmie uzasadniony powód". Pozwolenie na broń ma obecnie w Polsce około 193 tys. osób, połowa z nich to myśliwi; około 60 tys. osób ma broń do obrony osobistej. 

Jak przekonywał poseł Kukiz'15 Bartosz Jóźwiak od około 10 lat wzrasta w naszym kraju zainteresowanie posiadaniem broni, jednak mimo podejmowanych prób nie udało się doprowadzić do "normalizacji dostępu do broni". – My nie chcemy uszczęśliwiać Polaków, dając im gigantyczny dostęp do broni, a wyeliminować uznaniowość przyznawania pozwoleń – podkreślał gość Kuby Strzyczkowskiego.

londyn pap 1200.jpg
Czy w Polsce możemy czuć się bezpiecznie?

– Polska obok Republiki Czeskiej ma bardzo liberalne przepisy, dotyczące zakresu posiadanej broni. – ocenia Zdaniem dr Aleksandra Gasztold. Jej zdaniem projekt przestawiony przez Kukiz'15 zmienia nacisk obecnie kładziony na cel posiadania broni np. strzelectwo sportowe, łowiectwo,  na spełnienie technicznych warunków posiadania broni. Według niej Polacy nie posiadają broni ze względów ekonomicznych. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji w której mówiliśmy także o tym jakie warunki będzie musiał spełnić obywatel, aby zgodnie z projektem nowelizacji uzyskać dostęp do broni, a także jakie są przepisy regulujące dostęp do broni w innych krajach europejskich.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Bartosz Jóźwiak (poseł Kukiz'15), Marek Wójcik (poseł Platformy Obywatelskiej, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych), dr Łukasz Urbański (radca prawny, specjalista zajmujący się bezpieczeństwem), dr Aleksandra Gasztold (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Wojciech Pawłuszko (SLS Seredyński Sandurski Kancelaria Prawna)
Data emisji: 28.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

gs/ml

Polecane