Konstanty Radziwiłł: programy in vitro mają pozytywną ocenę agencji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konstanty Radziwiłł: programy in vitro mają pozytywną ocenę agencji
Konstanty RadziwiłłFoto: Trójka

– Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dba o to, żeby wszystko to, co robimy w systemie służby zdrowia, miało uzasadnienie naukowe, medyczne – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Posłuchaj

Minister zdrowia o lokalnych programach finansowania in vitro (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Politycy PO, Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz, przestrzegali w środę, że przygotowany przez resort zdrowia projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej może skutkować tym, że samorządy nie będą mogły realizować lokalnych programów refundacji zapłodnienia in vitro. 

Jeden z proponowanych w rządowym projekcie przepisów zakłada – jako warunek rozpoczęcia wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej – konieczność uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji albo przesłania oświadczenia podmiotu opracowującego projekt programu o jego zgodności z rekomendacją prezesa Agencji. Dotychczas je opinia nie była wiążąca.

Konstanty Radziwiłł wskazał, że programy polityki zdrowotnej powstają m.in. w gminach, a nowa regulacja ma sprawić, że będą one rzeczywistym wsparciem publicznego systemu służby zdrowia, a nie wydawaniem pieniędzy na rzeczy bezsensowne. – Zdarzało się i to wcale nierzadko, że przygotowany np. przez gminę program zdrowotny był negatywnie oceniony przez Agencję, a mimo to realizowany – powiedział minister. 

– Programy in vitro, z tego co wiem, pozytywną ocenę mają, więc w ogóle nie ma problemu – oświadczył Konstanty Radziwiłł. Ocenił, że ci, którzy widzą perspektywę zablokowania lokalnych programów refundacji, "są trochę za bardzo skoncentrowani, żeby nie powiedzieć, że mają jakąś manię na punkcie in vitro". 

Minister zdrowia podkreślił, że nie ingeruje w decyzje samorządów, jednocześnie wykluczył możliwość przywrócenia ogólnopolskiego programu in vitro.

W audycji poruszono też tematy dopuszczalności aborcji, zapowiadanego protestu głodowego lekarzy rezydentów, zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, sieci szpitali i refundacji szczepień przeciwko grypie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia)
Data emisji: 28.09.2017
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Polecane