Reklama

reklama

Czy Polska powinna pozostać przy węglu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polska powinna pozostać przy węglu?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Gouache7/Shutterstock

Według raportu przygotowanego przez think-tank WiseEuropa do górnictwa i energetyki węglowej w latach 1990-2016 dopłaciliśmy prawie 230 miliardów złotych. 

Posłuchaj

Czy Polska powinna pozostać przy węglu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co ciekawe, teraz import węgla do Polski rośnie. Nasze złoża węgla brunatnego skończą się za 20 lat, kamiennego za 30 lat, jeśli nie zbudujemy nowych szybów. Koncepcja budowy elektrowni atomowej wciąż jest na etapie prac analitycznych. Co dalej?

– Węgiel nie ma przyszłości. Nie jest tani, spalanie go zanieczyszcza środowisko. Jeśli zostaniemy przy węglu, będziemy musieli stawiać czoła takim katastrofom, jak chociażby ta w Górach Izerskich. Dodatkowo, uzależnia nas on od dostaw z zagranicy – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Jego zdaniem odstąpienie od węgla w energetyce powinno być niezależne od kwestii finansowych. Dodatkowo, idąc tropem najbogatszych krajów świata, wydobycie i użycie tego surowca spada na rzecz odnawialnych źródeł energii.

– Węgiel jest dla Polski problematyczny. Z jednej strony najlepiej by było, gdybyśmy mogli nadal opierać na nim swoją energetykę. Z drugiej są regulacje unijne i chociażby protesty społeczności lokalnych przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Jedynym rozwiązaniem wydaje się dywersyfikacja energetyki – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. Jak ocenia, należy zacząć inwestować w fotowoltaikę, pozyskiwanie energii z biomasy i w końcu rozpocząć budowę elektrowni atomowej.

Co na ten temat mają do powiedzenia nasi goście? A jakiego zdania są słuchacze? Zapraszamy do słuchania załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marek Józefiak (Greenpeace Polska), Aleksander Śniegocki (WiseEuropa), Beata Płomecka (Polskie Radio), Janusz Steinhoff (były minister gospodarki, były wicepremier), Cezary Mech (były wiceminister finansów), Janusz Olszowski (przezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej)
Data emisji: 27.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/czaj

Polecane