Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna?
Cały dwumetrowy pojedynczy łańcuch DNA mieści w jednej komórce. Jak to możliwe? Foto: shutterstock.com/ LightHard

Rośliny i zwierzęta mają swoje zachowania i sposoby na życie zapisane w DNA. Zmiany ewolucyjne zachodzą bardzo powoli – tak, że jest to praktycznie niedostrzegalne ludzkim okiem. Jednakże, czy możliwe jest, że niektóre poprawki kodu genetycznego zachodzą błyskawicznie z pokolenia na pokolenie?

Posłuchaj

Epigenetyka. Jak działa pamięć genetyczna? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wprowadzane są zmiany w sekwencji DNA? – Jednym ze sposobów jest ewolucja, która jest procesem długotrwałym, bo takie modyfikacje są rzadkie. Najczęściej DNA kopiowane jest idealnie. Czasem może jednak nastąpić błąd i wtedy dochodzi do zmiany – mówi dr Lien Brzeźniak z PAN. Niektóre z tych błędów zostają utrwalone, a inne nie  szczególnie te, które powodują szkody w organizmie. Taki organizm z wadami najczęściej nie jest w stanie przekazać swojego DNA dalej.

Jak działa "zapis danych" w DNA? Czym można zestresować roślinę i jak się ona przed tym broni? O tym rozmawiali nasi goście. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Ewa Bartnik (Instytut Genetyki i Biotechnologii, wydział Biologii UW), dr Lien Brzeźniak (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)
Data emisji:
26.09.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/czaj

Polecane