Czy niepodległy Kurdystan jest światu nie na rękę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy niepodległy Kurdystan jest światu nie na rękę?
Flaga KurdystanuFoto: Wikimedia Commons/Adam Jones/Licencja CC BY 3.0

Kurdowie głosują za niepodległością swojego regionu kraju, niepodległego od Bagdadu, ale terytorialnie należącego do Iraku. Czemu świat nie wspiera Kurdystanu w tym przełomowym momencie?

Posłuchaj

Czy niepodległy Kurdystan jest światu nie na rękę? (Ciekawy czas/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Światowe i regionalne mocarstwa, takie jak USA czy Turcja, odmawiają Kurdom pomocy. Wyborom zdecydowanie przeciwstawia się tzw. Państwo Islamskie, nazywając je prowokacją, Iran odcina Kurdystan od dostaw, a Irak grozi konfliktem zbrojnym. Jak zauważa gość audycji Ziyad Raoof, przedstawiciel Rządu Regionalnego Kurdystanu, "jeszcze do niedawna przyjeżdżały tam delegacje z USA, Europy, gratulujące Kurdom, Peszmergom skutecznej walki z ISIS i przyjęcia miliona uchodźców". – Tym bardziej martwi obecny brak wsparcia tych samych państw – mówi gość audycji.

Jak podkreśla rozmówca Michała Żakowskiego, wybory te przede wszystkim są przejawem demokratyzacji kraju. Rozczarowująca też, jego zdaniem, jest postawa świata, który deklaruje cały czas prawo do samostanowienia narodów i potrzebę pomocy takim krajom jak Kurdystan. – W świetle obecnych wydarzeń są to puste deklaracje – ocenia Ziyad Raoof.

Więcej na ten temat można usłyszeć w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do suchania!

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Ziyad Raoof (przedstawiciel Rządu Regionalnego Kurdystanu)
Data emisji: 25.09.2017
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Polecane