Spór o KRS. "Środowisko sędziowskie musi mieć w nim swoją reprezentację"
– Projekty, które zaproponował prezydent, w wielu aspektach są niezgodne z polską konstytucją – powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. – Sejm nie jest Trybunałem Konstytucyjnym i zakładanie, że coś jest zgodne z konstytucją bądź nie, nie należy do zadań parlamentu – odpowiedział Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.
Siedziba Sądu Najwyższego na placu Krasińskich w Warszawie
Foto: PAP/Jakub Kamiński
Andrzej Duda zaprezentował dziś projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Przedstawienie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa chciał poprzedzić uzyskaniem zgody na zmianę konstytucji. W tej sprawie spotkał się dziś z przedstawicielami klubów parlamentarnych.
Posłowie Nowoczesnej zapowiedzieli, że nie poprą propozycji prezydenta. Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz zmiany przygotowane przez Andrzeja Dudę są w wielu aspektach niezgodne z konstytucją. – Nie uszanowano zasady, że członków KRS wybiera środowisko sędziowskie. Sędziowie muszą mieć swoją reprezentację w KRS, bo tylko to będzie gwarancją niezależności KRS-u od polityków. Jeżeli chcemy mieć ciało, które będzie zabezpieczało wymiar sprawiedliwości od wpływu polityków, to nie może być ono wybrane przez polityków, bo nie będzie chroniło przed ich wpływem – powiedziała posłanka Nowoczesnej.
Z kolei Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że PiS jest otwarty na wszystkie propozycje dotyczące zmiany wymiaru sprawiedliwości. – Trzeba przedyskutować wszystkie pojawiające się propozycje, a nie zakładać z góry, ze są złe. Odgórne wydawanie sądów na jakiś temat jest irracjonalne – przyznał poseł PiS.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 25.09.2017
Godzina emisji: 17.45
abi/mk