RTK: na posterunku!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RTK: na posterunku!

odessa transfer --- peryskop --- to kalendarz 2010 --- palapa --- vanishing point --- alicja w krainie --- ideozy: szczuka i żmijewski --- focus switzerland

Zima na całego! Ale jeśli komuś, przez śniegi, uda się przedrzeć i zasiąść przed radioodbiornikiem, zapraszamy na kolejną podróż po kraju (i nie tylko).

 

''

Zaczynamy od wizyty w nieco zapomnianym zakątku świata. Zapomnianym niesłusznie, bo to tam właśnie, przed wiekami...

"Odessa Transfer" to zbiór świetnych reportaży, esejów, opowieści, jest nawet wiersz!, traktujących o... Morzu Czarnym. To wyjątkowa antologia tekstów, która nie powstała na zamówienie, a jest efektem pracy dwóch kobiet - Kathariny Raabe i Moniki Sznajderman.

Każdy z kilkunastu autorów pisze o "własnym" skrawku ziemi nad Morzem Czarnym, wielu z nich było tam na chwilę. Pojawia się i Abchazja, i mit o Jazonie, i Medea, Stasiuk szuka Orientu, jest wspomnienie o Owidiuszu...

Fascynująca podróż w zajmujących tekstach. Polecamy bardzo razem z Aleksandrą Burek! I rozdamy zainteresowanym, jak zwykle u nas. 

 www.aleksandraburek.pl
www.czarne.com.pl

 


Znad morza - nad morze! (nawet jeśli to tylko Zatoka :) ) W gdańskiej Wyspie pokazywany jest właśnie nowy projekt Joanny Rajkowskiej.

W ciągu ostatnich siedmiu lat, artystka nadała nowy wymiar pojęciom: „obiekt w przestrzeni publicznej” czy "uczestnictwo". "Peryskop" to skierowanie naszej uwagi ku temu, co ukryte i co z ukrycia obserwujemy. Tym razem to sama Joanna jest obiektem obserwacji...

Wystawa to swoiste archiwum jej projektów, zapisów akcji, dokumentów skutków ubocznych i niezrealizowanych idei. Pojawiają się wątki autobiograficzne i jakaś szamańska zdolność uwewnętrzniania tego, co wymaga uwagi i zmiany.

Do gdańskiej Wyspy zaproszą Aneta Szyłak i... Joanna Rajkowska.

www.wyspa.art.pl 

 

''

Wszystkiego najlepszego Bracsławie! Dziś są Twoje imieniny i my już zawsze będziemy o tym pamiętać. A także ci wszyscy, którym wpadnie w rękę drugi numer "TO - periodyk najgorszy". Bo tak się składa, że tym razem jest to zdzierak, czyli typowy kalendarz kuchenny...

Ale nie ma w nim porad Słodowego, nie ma informacji, jak sprać plamę z wina, nie ma instrukcji, jak naoliwić sanki. Są natomiast teksty i rysunki siedemnastu warszawskich osobistości, zaproszonych do projektu przez Marynę Tomaszewską i jej męża, Roberta Zydla.

O co chodzi z tym kalendarzem? Do czego może nam się przydać? Kim jest tajemniczy Miś z loterii? O czym mówią teksty?

To wszystko wyjaśnią w tym wydaniu Tygodnika odpowiedzialni za zamieszanie: Maryna i Zydel. A my rozdamy małe, różowe, przydatne zdzieraki.

http://2010.art.pl

 

''

Nasze ulubione słowo na "D", które niektórych drażni, innym bardzo się podoba - powraca! Mowa oczywiście o dizajnie, czyli wzornictwie przemysłowym i artystycznym.

Tym razem powraca nie w kontekście jednej z wystaw, których - szczęśliwie - w naszym kraju sporo, a sieci. Bo to w niej właśnie objawił się nowy portal, przeznaczony dla zainteresowanych. Prosty w obsłudze, ciekawy w treści i formie, jak to się zwykło mawiać "pozytywnie natychający"...

O Palapie opowiedzą sprawczynie zamieszania, Ewelina Skowrońska i Julia Cieszko.

www.palapa.pl

 

 

''

Oczywiście, nie zapominamy o Warszawie. W stolicy wiele się dzieje - na przykład swoje prace prezentują niegdysiejsi studenci, a teraz adiunkci z Akademii Sztuk Pięknych. 

"Vanishing Point", wystawa prac Arkadiusza Karapudy, Łukasza Rudnickiego i Igora Przybylskiego to część szerszego projektu, który odbywa się w Galerii XX1 i ma podtytuł "Komunikacja przestrzenna, cz. 3".

Znikający punkt to podsumowanie wspólnego doświadczenia trzech artystów. Kwintesencja. Ich wzajemne komunikowanie się ze sobą poprzez obrazy. A każdy maluje i pokazuje co innego. Jak więc uchwycić to coś, co łączy? "Widz zostaje wciągnięty równocześnie w różne strefy przestrzeni. Ich różnorodność – raz gwałtowna, raz miękko i płynnie przechodząca jedna w drugą, buduje dramaturgię, powoduje 'ruch' wyobraźni" - piszą artyści.

U nas do Galerii XX1 zaprosi Igor Przybylski.

www.free.art.pl/xx1

 


''

No to do Krakowa! Tam, w Pauzie, czary-mary! A właściwie czary-Alice!

Katarzyna Widmańska przetwarza tajemniczy świat Lewisa Carrolla. Tak pisze o jej pracach Tomasz Żytkowicz: "(...)Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania. W przypadku zdjęć Kasi Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki, Widmańska wybrała tylko niektóre. (...) Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności."

Do krakowskiej Pauzy na świetną wystawę zaprosi Karolina Harazim.

www.galeriapauza.pl

 

 

''

Kibicujemy "Ideozom", tak jak obiecaliśmy przed miesiącem!

Tym razem, w warszawskim Instytucie Awangardy, na XI piętrze, "Sny (nie)rzeczywiste" czyli zestawienie prac i wizji Mieczysława Szczuki i Artura Żmijewskiego. Pierwszy, artysta dwudziestolecia międzywojennego, projektował domy-ogrody. Drugi, współczesny, słynie ze swego zainteresowania i zaangażowania problemami społecznymi.

Na "Sny (nie)rzeczywiste" zaproszą współtwórczynie wystawy, Anna Oporska i Ewa Rzeszowska.

www.ideozy.pl

 

 

''

I jeszcze Poznań na chwilę. Tym razem w związku ze Szwajcarią.

"Focus Switzerland" to cykl imprez artystycznych, które mają na celu przybliżyć nam ten nudny - jak się utarło - kraj. A tymczasem...

Wyjaśni Joanna Leśnierowska.

 


Do usłyszenia od 13-tej,
obszańska --- jaźwiński --- nogaś
rdk@polskieradio.pl 

Polecane