Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle
Tomasz Łysiak i Maciej PawlickiFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.

Posłuchaj

Tomasz Łysiak gościem Macieja Pawlickiego (Cogito ergo.../Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Syn wybitnego pisarza Waldemara Łysiaka zadebiutował w 1991 roku jako… aktor – zagrał główną rolę w filmie Leszka Wosiewicza pt. "Cynga". Później pojawił się m.in. w "Samowolce" i "Tygrysach Europy". Od 1993 roku związany z radiem WAWA, twórca kultowej audycji "DeDektyw Inwektyw". W latach 1996-1998 był szefem działu kultury w tygodniku "Nowe Państwo". Pisał tam teksty, recenzje, publikował rysunki. Jako autor książek zdobył popularność trylogią średniowieczną "Kroniki Szalbierskie" ("Szalbierz", "Bliznobrody", "Psy Tartaru" 2007-2010). Ostatnia jego publikacja to "Medalion na pancerzu" (2015). Tworzy również scenariusze do filmów – w tym m.in. do "Smoleńska" w reżyserii Antoniego Krauze.

W rozmowie z Maciejem Pawlickim Tomasz Łysiak ze swadą opowiadał o tym, co tak naprawdę jest fascynującego w historii, a także dlaczego pisze powieści historyczne.

W jakich okolicznościach zginął Henryk Pobożny? Dlaczego on i Anna Śląska byliby nam teraz potrzebni w Europie? Co łączy powstanie styczniowe z najnowszymi dziejami Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

To już jedenaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Tomasz Łysiak (pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat)
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji:
16.07

czaj/mk

Polecane