"Gombrowicz. Ja, geniusz" w Trójce
2017-10-08, 18:10 | aktualizacja 2020-06-22, 20:06
Po wieczornej prezentacji fragmentów biografii Stanisława Lema napisanej przez Wojciech Orlińskiego proponowaliśmy w paśmie "Do południa" "serial" na podstawie biografii innego giganta polskiej literatury XX wieku – Witolda Gombrowicza.
Posłuchaj
Klementyna Suchanow podjęła się karkołomnego zadania zbadania i opisania życia autora "Ferdydurke". Zadanie to było tak trudne nie tylko ze względu na samą postać pisarza, ale także z powodu bardzo bogatej literatury przedmiotu. Kilkudziesięciu badaczy, krytyków mierzyło się z tematem: Gombrowicz. Wśród nich były znakomite pióra i umysły: Artur Sandauer, Tadeusz Kępiński, Jan Błoński, Jerzy Jarzębski.
Sam Gombrowicz sprawę, wydawałoby się, ułatwił, bo "Dziennik", bo "Kronos"; liczni też przyjaciele argentyńscy pisarza dawali świadectwo, a jednak… W efekcie powstała ogromna publikacja Klementyny Suchanow "Gombrowicz. Ja, Geniusz", bogata w fotografie, mapy, przypisy, sensownie skomponowana, zamknięta w dwóch tomach.
Nie obawiajmy się wszak, że to rzecz tylko dla "środowiska". Napisana jest bowiem przystępnie, nawet lekko, o czym przekonają się ci, którzy posłuchają naszej lektury i sięgną po książkę. Tym bardziej, że zaprosiliśmy do wspólnej wyprawy w świat Witolda Gombrowicza aktora, który jest "wtajemniczony", dzięki swoim teatralnym rolom ("Dzienniki" w reż. Mikołaja Grabowskiego, trwająca właśnie realizacja Teatru TV – "Biesiada u rabiny Kotłubaj" w reż. Roberta Glińskiego).
Do współpracy zaprosiliśmy też muzyków: Marcina Krzyżanowskiego, Pawła Gawlika oraz Ninę Nu.
Książkę opublikowało Wydawnictwo Czarne we wspólpracy z Muzeum Literatury im. Adam Mickiewicza w Warszawie.
Nasz "serial" współprodukowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.