Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/AlexLMX

Dziś nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, by obejrzeć film, serial czy posłuchać muzyki. Dostęp do tekstów kultury jest niezwykle łatwy – niestety, także do nielegalnych źródeł. Jak z problemem radzi sobie Unia Europejska, a jak Polska?

Posłuchaj

Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury? Część 1 (Żyjemy w Europie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tylko w zeszłym roku Polacy wydali 900 mln zł w pirackich serwisach internetowych. Z nielegalnych źródeł korzysta co drugi Polak. Przewiduje się, że do 2024 roku łączna piracka konsumpcja wyniesie ponad 30 mld zł. Najgorzej wygląda sprawa z treściami wideo. Z legalnych źródeł korzysta zaledwie 1/3 Polaków. Tymczasem dostęp do nich jest rzeczywiście łatwy, bazy materiałów w szybkim tempie powiększają się. Można z nich korzystać za niewielkie pieniądze.

Zdaniem mecenas Agnieszki Mackiewicz, Polskę cechuje niska skuteczność przepisów w porównaniu z prawem unijnym. Dyrektywy InfoSoc i o handlu elektronicznym do tej pory nie zostały wprowadzone. Sprawę dodatkowo utrudnia zdecydowanie nadużywany tzw. dozwolony użytek osobisty.  W myśl prawa robimy to legalnie. Instytucja dozwolonego użytku obejmuje nie tylko szarego Kowalskiego, ale jest też rozszerzona na krąg tzw. osób bliskich  mówi gość Jana Niebudka. I to stanowi problem. Nielegalne staje się jedynie udostępnianie pobranego pliku.

Jaka jest przewaga legalnych źródeł? Czy zakup legalnej kopii wystarczy, by zorganizować publiczny pokaz? Jak wprowadzenie przepisów unijnych może sytuację zmienić? I wreszcie czy znajomych z mediów społecznościowych można uznać za tzw. krąg bliskich osób? O tym mogą Państwo posłuchać w dołączonych nagraniach audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet PlusŻyjemy w Europie
Prowadzi:
Jan Niebudek
Goście: mec. Agnieszka Mackiewicz
Data emisji: 21.09.2017
Godzina emisji: 9.20, 10.20, 11.20, 11.40

czaj/mk

Polecane