Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny proponują zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Posłuchaj

Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak mówi rzecznik GIS Jan Bondar, w projekcie ustawy zaproponowano zalegalizowanie tzw. ogrodów pamięci. – Jest też propozycja, aby można było nad morzem rozsypywać prochy osób z nim związanych – dodaje. Izba Branży Pogrzebowej sprzeciwia się temu pomysłowi. Przeciw będzie zapewne i Kościół, bo według Kongregacji Nauki Wiary "nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie".

Jan Bondar w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim podkreśla, że taki projekt jest potrzebny i wymaga dyskusji – zwłaszcza, że niektóre rodziny już teraz rozsypują prochy zmarłych. Może się to jednak wiązać z problemami prawnymi.

Z kolei Witold Skrzydlewski, wiceprezes Polskiej Izby Pogrzebowej, uważa, że możliwość rozsypywania prochów jest kwestią dyskusyjną. – Większość firm z branży pogrzebowej zajmuje stanowisko, że miejsce prochów jest na cmentarzu w grobie lub w kolumbarium. Wynika to z kwestii zarówno sanitarnych, jak i obyczajowych czy moralnych – dodaje. Zauważa także, że zmiana przepisów mogłaby skomplikować formalności związane z pochówkiem.

Co o sprawie sądzą nasi słuchacze i goście, którzy wypowiadali się w audycji? Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego), Anna Obuchowicz (Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie), Witold Skrzydlewski (wiceprezes Polskiej Izby Pogrzebowej), Jacek Wasilewski (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski), Halina Bortnowska (publicystka, była przewodnicząca Rady Programowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)
Data emisji: 20.09.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/czaj
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane