Termy, jaskinie i ptasznicy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lądku-Zdroju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Termy, jaskinie i ptasznicy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lądku-Zdroju
Anna Rokicińska Foto: PR

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. W ramach akcji "Trójka wraca do korzeni" tym razem odwiedzamy Lądek-Zdrój.

Posłuchaj

Polska krewetka z Lądka Zdroju (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zajrzeliśmy do najstarszego polskiego uzdrowiska. Opowiedzieliśmy o okalających go Sudetach, ogarnęła nas gorączka złota i zabawiliśmy się w speleologów. Odwiedziliśmy najmłodszych strażaków i ludzi z ciekawą pasją – mówi Anna Rokicińska, która w czwartek 21 września odwiedziła z reporterskim mikrofonem Lądek-Zdrój. A to wszystko w ramach cyklu "Trójka wraca do korzeni". 

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin, Włocławek, Starogard Gdański i Białkę Tatrzańską.

Tak było również w czwartek 21 września w Lądku-Zdroju. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach mieszkańców miasta położonego w Górach Złotych. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporterka Programu 3 Anna Rokicińska zaprosiła do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników i animatorów kultury – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Lądka-Zdroju i okolic.

Głównym wątkiem wizyty Trójki w Sudetach były oczywiście uzdrowiskowe walory miejscowości, która uzyskała  prawa miejskie już w 1282 roku (z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa). Lądek-Zdrój uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce. Według źródeł historycznych już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe, zniszczone później przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" z basenem zbudowanym przy źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 roku. Spróbowaliśmy więc wód leczniczych z lokalnych ujęć, ale również wybraliśmy się na wycieczkę do okolicznych jaskiń i na spotkanie z ptasznikami – dodaje Anna Rokicińska.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.


 

Polecane