Czy w Polsce jest problem z dostępem do antykoncepcji?
2017-09-18, 17:09 | aktualizacja 2017-09-20, 00:09
Około 15 proc. polskich farmaceutów przyznaje, że ma etyczne rozterki związane ze sprzedażą środków antykoncepcyjnych. Czy pracownicy aptek powinni korzystać z klauzuli sumienia?
Posłuchaj
Dr Joanna Banasiuk, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris", zaznacza na naszej antenie, że nie można zmuszać farmaceutów do działań, które są niezgodne z ich wolą i przekonaniami. – Nie sprowadzajmy aptekarzy, lekarzy farmaceutów czy techników farmaceutycznych do roli sklepikarzy, którzy bez głębszej refleksji muszą wydawać produkty lecznicze. Oni także odpowiadają za zdrowie pacjentów, którzy do nich przychodzą, i często pytają ich o poradę – mówi prawniczka.
Krystyna Kacpura, dyrektor Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, podkreśla, że aptekarz ma obowiązek sprzedać leki przepisane przez lekarza. – Farmaceuta nie ma prawa decydować o tym, czy wydać lek, czy nie, chyba że rzeczywiście zagrażałoby to życiu pacjenta. Klauzula sumienia nie obowiązuje pracowników aptek. Jest w tej sprawie stanowisko głównego inspektora farmaceutycznego – informuje.
Co o sprawie sądzą nasi słuchacze, lekarze i przedstawiciele trzeciego sektora? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się osoby reprezentujące różne poglądy i odnoszące się do konkretnych sytuacji życiowych.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Joanna Banasiuk (wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris"), Krystyna Kacpura (dyrektor Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy Radę"), Mariusz Dzierżawski (założyciel Fundacji Pro – Prawo do życia), doc. Medard Lech (ginekolog), dr Anita Kucharska-Dziedzic (prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet "Baba")
Data emisji: 19.09.2017
Godzina emisji: 12.07
iwo/mk
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: