Uwaga! Pierwsza w Trójce "Dobranocka", czyli "Bang Bang! Wystrzałowy samochód"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga! Pierwsza w Trójce "Dobranocka", czyli "Bang Bang! Wystrzałowy samochód"
Barbara Marcinik i Rafał Królikowski w studiu TrójkiFoto: Katarzyna Siewruk

Czy ktoś spodziewał się, że agent wywiadu, dziennikarz Agencji Reutera jest także autorem familijnej minipowieści o magicznym samochodziku? Nazywa się Fleming, Ian Fleming. Tak – "ojciec" Jamesa Bonda!


Krolikowski 300.jpg

Zmarł co prawda w 1964 roku, napisawszy 12 powieści i 9 opowiadań o agencie 007, ale "ożywa"  za sprawą "Bang Bang" i zyskuje nowych wielbicieli. Tak jest u nas, bo "Chitty Chitty Bang Bang: The magical car" wydana została w Anglii ponad pół wieku temu, a na jej podstawie powstał film "Nasz cudowny samochodzik".

To rozkoszna "ramotka", która dzisiaj w większym stopniu może bawić starszych czytelników/słuchaczy, sympatyków "oldschoolowych" historyjek niż uzbrojonych w kosmiczne gadżety młodocianych odbiorców.

Opowieść Fleminga może też usatysfakcjonować zwolenników non-fiction, gdyż, jak sugeruje we wstępie Ian Fleming, wyścigówka Bang Bang istniała, skonstruowana przez księcia Zborowskiego (?) w 1920 roku. Autor nie podaje wprawdzie imienia księcia (a drzewo genealogiczne Zborowskich rozbudowane jest), ale zawsze przyjemnie jest pomyśleć, że mamy coś wspólnego z jedną z bohaterek wyobraźni światowej sławy pisarza. To pierwsza sensacyjna wiadomość, jaką mamy dla Was.

Druga brzmi następująco: nadajemy pierwszą w historii (nowożytnej) Trójki DOBRANOCKĘ.

Trzecia – wreszcie – to fakt, że po kilku latach powraca do naszej powieści w dźwięku Rafał Królikowski, mistrz w dziedzinie podawania lekkich tekstów. Poza tym poprosiliśmy kompozytora Piotra Salabera, by pozwolił nam ponownie sięgnąć po swoją muzykę, bez której nie wyobrażamy sobie familijnej lektury na głos.

Reszta niech nie pozostanie milczeniem:) Będzie głośno i zabawnie. My w każdym razie świetnie się bawimy i zachęcamy do współudziału w tej naszej zabawie nie tylko – naturalnie – dorosłych i nie tylko chłopców! Brum… Brum… Bang Bang – wyruszamy wraz z czteroosobową rodziną Pottów!

Rafał Królikowski i Barbara Marcinik, foto: Katarzyna Siewruk

Baszka Marcinik oraz ekipa posiadaczy małych samochodzików w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Za pomoc w realizacji naszego "miniserialu" dziękujemy wydawcy książki. To Znak emotikon.

Ian Fleming "Bang Bang! Wystrzałowy samochód" w Trójce od 19 września. Zapraszamy od poniedziałku do piątku około godz. 20.50.

 

Polecane