Krytyk Sienkiewicza. Jacek Komuda o pisarstwie historycznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krytyk Sienkiewicza. Jacek Komuda o pisarstwie historycznym
Pisarz Jacek Komuda (P) podpisuje książki podczas ostatniego dnia festiwalu fanów fantastyki Pyrkon 2017 na terenie Międzynarodowych Targów PoznańskichFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

– Sienkiewicz stał się w naszych czasach wykładnią polskości, zwłaszcza dla niektórych polityków. Prawdziwy Polak musi Sienkiewicza kochać, odmawiać prawie jak różaniec – mówi Jacek Komuda, dodając że autor "Ogniem i mieczem" odegrał wielką rolę, ale w jego ocenie do dzisiejszych czasów już nie przystaje.

Posłuchaj

Krytyk Sienkiewicza. Jacek Komuda o pisarstwie historycznym (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 – Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc, ja staram się pisać ku przestrodze – przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza, dodając że obraz polskiej szlachty wyłaniający się z dokumentów jest inny niż ten opisywany w literaturze. 


. .

Już 22 września na półki księgarń za sprawą Fabryki Słów trafi pierwszy tom nowej serii powieści Jacka Komudy – "Samozwaniec. Moskiewska ladacznica" z cyklu "Orły na Kremlu". Nie jest on oznaczony jako piąty tom Samozwańca, gdyż – jak podkreśla autor – powieść jest początkiem nowego etapu dziejów Dymitriady, a historia w czterech poprzednich tomach jest zamknięta. W cień odchodzą starzy bohaterowie, pojawiają się nowe postacie, takie jak Aleksander Lisowski, Roman Różyński czy Dymitr Samozwaniec II. Nie trzeba też znać czterech poprzednich książek, by zrozumieć, co dzieje się w nowej powieści…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pisarzem, który opowiada m.in. o swojej fascynacji historią Polski i pracy nad książką. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Jacek Komuda (pisarz)
Data emisji: 16.09.2017

gs/mk

Polecane