Rutinoscorbin Trango Expedition – polska wyprawa na jedną z najtrudniejszych gór świata.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rutinoscorbin Trango Expedition – polska wyprawa na jedną z najtrudniejszych gór świata.

Wieża TRANGO (6251 m n.p.m.) to granitowy monolit w Himalajach w paśmie Karakorum. Jego pionowa ściana ma wysokość 1200 m i jest jednym z najtrudniejszych celów alpinizmu na świecie.

Już 26 sierpnia wyrusza do Pakistanu wyprawa znanych polskich alpinistów. Eliza Kubarska i David Kaszlikowski zamierzają zdobyć legendarną iglicę. 

Do tej pory, ze względu na duże trudności techniczne, na szczycie Trango Nameless Tower nie stanęła żadna Polka, a mimo wielu prób udało się to tylko jednemu Polakowi ( W. Kurtyka 1988 roku).

Celem wyprawy jest nie tylko zdobycie góry, ale wspinaczka dwiema wybitnie trudnymi drogami tzw. Słoweńską i Eternal Flame.  

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski to „ekstremalni podróżnicy” i fotograficy, a jednocześnie specjaliści od ekstremalnej wspinaczki na wielkich ścianach.

Po serii minimalistycznych wypraw (2os., bez łączności ze światem) ostatnich lat, tym razem będą wspomagani przez  miedzynarodowy team angielsko-francuski.

Wyprawa relacjonowana będzie na żywo w radiowej Trójce i na stronach w internecie.

 

''

Eliza i David mają na swoim koncie wspinaczki w górach całego świata od Alaski, Himalajów i Grenlandii po pustynne turnie w Mali czy granitowe ściany na Madagaskarze. Specjalizują się w zdobywaniu dziewiczych trudnych szczytów i wytyczaniu nowych dróg alpinistycznych.

Ich ubiegłoroczna wyprawa na – najwyższy morski klif świata na Grenlandii – zostala uznana przez alpinistów za najwiekszy wyczyn roku 2007 i nagrodzona prestiżową Jedynką, poza tym była nominowana do TRAVELERÓW National Geographic i otrzymała wyróżnienie KOLOSÓW.

Tegoroczna wyprawa na Trango potrwa do 6 października.

 

''

Więcej o RUTINOSCORBIN TRANGO EXPEDITION już od połowy sierpnia w Polskim Radio TRÓJKA oraz na stronach

www.Nationalgeographic.pl

www.wyprawy.onet.pl

www.VerticalVision.pl

 

Polecane