Conrad, pseudonim – Joseph Conrad

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Conrad, pseudonim – Joseph Conrad
Przystanki literackieFoto: Hasenien Dousery/www.blackshadowstudio.com

Otworzyliśmy sezon kulturalny 2017/2018 w MBK. Przed tygodniem dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu – Piotr Kruszczyński oraz reżyser – Wojciech Kościelniak inaugurowali nowy sezon teatralny.

Posłuchaj

Conrad, pseudonim – Joseph Conrad (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym wydaniu Magazynu rozpoczynamy sezon literacki, otwierając zarazem nowy kącik "bardzo kulturalny": "Conrad, pseudonim – Joseph Conrad". Włączamy się tym samym w obchody Roku Conrada.

Joseph Conrad Joseph Conrad

Józef Konrad Korzeniowski (1857-1924) uznawany jest za angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Pisał w języku angielskim. Wszystkie jego powieści były tłumaczone na język polski. Pierwszych przekładów dokonała jeszcze za jego życia Aniela Zagórska. W Roku Conrada postanowiliśmy sięgnąć po współczesne oraz najnowsze tłumaczenia. I o nich m.in. rozmawialiśmy w naszym kąciku. Gośćmi pierwszej części wydania byli: Szymon Kloska (KBF) oraz Magda Heydel (tłumaczka, pracownik naukowy UJ). Ci, którzy znają przekład "Jądra ciemności" Magdy Heydel, mają okazję porównać go ze spolszczeniem, jakiego dokonał… Jacek Dukaj, pod tytułem "Serce ciemności". Głosem Conrada jest u nas Andrzej Mastalerz.

Andrzej Mastalerz, fot. Katarzyna Siewruk/PR Andrzej Mastalerz, fot. Katarzyna Siewruk/PR

W części drugiej wydania powróciliśmy do 13. Konkursu BZ WBK Press Foto. Pod koniec ubiegłego sezonu spotkaliśmy się z laureatami oraz jurorem konkursu, by przedstawić wynik obrad jury. Tymczasem trwa trasa Wystawy Pokonkursowej. Na tym etapie wystawa pokazywana jest w Chojnicach, skąd powędruje do Wrocławia, Torunia, Tarnowa, Rzeszowa, Łodzi i Zamościa. Cały cykl obejmuje 15 prezentacji. Można na nich oglądać 149 prac nagrodzonych w 6 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Natura, Portrety, Kultura oraz Sport. Naszymi kolejnymi gośćmi byli przewodniczący jury – Piotr Janowski oraz laureatka II miejsca, nagrodzona za fotoreportaż w kategorii Sport – Aleksandra Szmigiel. W czasach, w których wszyscy fotografujemy, używając telefonów komórkowych, rozmowa o mistrzowskiej fotografii, wydaje się szczególnie sensowna.

Piotr Janowski i Aleksandra Szmigiel, fot. Katarzyna Siewruk/PR Piotr Janowski i Aleksandra Szmigiel, fot. Katarzyna Siewruk/PR

W finale wydania zaprosiliśmy na 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdyż od lat uczestniczymy w tej imprezie.

Zdążyliśmy więc jeszcze raz tego lata znaleźć się and morzem.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emisji: 21.08

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Polecane