Żarliwa ciekawość
2017-09-16, 12:09 | aktualizacja 2017-11-04, 19:11
Skrzyżowanie Kultur – Rok Conrada – Boiler Room – Wojciech Plewiński – Transgresje – Piotrkoff Art.
Polecamy? No pewnie! Agnieszka Obszańska poleca Festiwal Transgresje w Toruniu. 21 września startuje druga edycja festiwalu, a motywem przewodnim będzie "FURIA" i podczas czterech dni odbywać się będą koncerty w Klubie NRD oraz dawnym zborze ewangelickim na Rynku Nowomiejskim, a w przestrzeni miejskiej rozlokowane zostaną instalacje dźwiękowe. Zagrają: Krzysztof Zalewski, Pro8l3m, Islam Chipsy, Furia, Blank Banshee, Úlfur Úlfur, Super Besse, Nervy, Arturas Bumsteinas, Niechęć, Jesień, The Pau, a my polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała Piotrkoff Art Festival. W skrócie: formuła to podróż po rozmaitych stylistykach i przestrzeniach. Artyści grają w sześciu różnych miejscach zabytkowej części miasta. Wstęp bezpłatny! Opowiada Karolina Pietras.
Naszym gościem jest Wojciech Plewiński – znakomity polski fotograf. Jego opowieści można słuchać godzinami! Nazwisko Wojciecha Plewińskiego kojarzone jest przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika "Przekrój" portretami młodych kobiet. Zasłynął także jako znakomity fotograf teatralny: dziś w jego archiwach znajdują się zdjęcia dokumentujące niemal całą historię powojennego teatru polskiego. Jednak nie o tym opowiada Agnieszce Obszańskiej, lecz o mniej znanych fotografiach reportażowych – kulisach ich powstania, podróżach, uważnym rejestrowaniu rzeczywistości i mikro historiach, które zamykał w jednym zdjęciu.
Pretekstem do rozmowy jest wystawa "Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość", którą od dziś możemy oglądać w krakowskim Muzeum Manggha. To blisko 300 zdjęć wybranych przez kuratora Wojciecha Nowickiego, a wśród nich najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty; cykle fotograficzne: Italia '57, Ziemie Zachodnie, Francja, Biebrza... Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy – Huty Katowice, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Tę wystawę trzeba zobaczyć!
Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 16 września >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 16 września >>>
Nie zapominamy, że już 23 września startuje festiwal Skrzyżowanie Kultur. "Dwanaście lat i dwanaście festiwalowych edycji – już tyle lat tworzymy muzyczną historię Skrzyżowania Kultur. Przed nami kolejny, 13. Festiwal, który od 23 do 30 września wypełni dźwiękami ‘world music’ namioty festiwalowe pod Pałacem Kultury i Nauki. A jaka będzie tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur?" – piszą organizatorzy. My pytamy o to Macieja Szajkowskiego.
Żarliwa ciekawość nie opuszcza i nas, żarliwie haftujemy z Moniką Drożyńską w Warszawie. Już od najbliższego czwartku w Instytucie Teatralnym artystka przeprowadzi eksperyment teatralny w czterech odcinkach oraz formie otwartego dla widzów warsztatu hafciarskiego. To kolejne wydarzenie z serii "Flaga", teraz czas na Flagę nr 5 i cztery wieczory hafciarskie, a każdy z nich to odrębna historia i odrębny pokaz. Obecność na jednym nie oznacza tych samych przeżyć na drugim, trzecim lub czwartym. O obsesji haftowania i przygotowaniach do teatralnego eksperymentu opowiadają nam Monika Drożyńska, Mira Marciniów i Daniel Chryc.
Jan Niebudek wraz z Magdaleną Raczyńską i Robertem Szaniawskim (Instytut Polski w Londynie) opowiadają o Josephie Conradzie. W związku (ale nie tylko) z Rokiem Conrada. Michał Margański namawia do siedzenia przed komputerem... Skupiamy się na marce, jaką stał się w ostatnich latach Boiler Room. Nowoczesne medium muzyczne, niesamowite archiwum dokonań wielu wybitnych artystów. Także polskich!
W telefonicznym skrócie mkniemy przez Gorzów Wielkopolski, Gdynię i Kraków.
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 16.09.2017
Godzina emisji: 13.05