Festiwal "Dwa Teatry" po raz ósmy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Dwa Teatry" po raz ósmy!

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” ponownie zawita do Sopotu. W dniach 30 maja - 2 czerwca 2008 r. odbędzie się jego ósma edycja.

Zapraszamy na relacje Baszki Marcinik z festiwalu - w niedzielę 1 czerwca w Magazynie Bardzo Kulturalnym o 14:00 oraz w poniedziałek, 2 czerwca w specjalnej, festiwalowej audycji po 22:00.

Nagrodę główną Festiwalu w kategorii słuchowiska radiowego przyznano "Starym wiedźmom" Krystyny Kofty w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, zgłoszonym przez Program 1 Polskiego Radia. Gratulujemy!

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” ponownie zawita do Sopotu. W dniach 30 maja - 2 czerwca 2008 r. odbędzie się jego ósma edycja. Obok prezentacji słuchowisk i spektakli telewizyjnych, przewidziano m.in.: spotkania z gwiazdami, reżyserami i pisarzami, pokazy pozakonkursowe, spektakle teatralne, koncert jazzowy oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Przez cztery dni publiczność wysłucha 16 słuchowisk biorących udział w konkursie oraz obejrzy 15 spektakli konkursowych znanych z małego ekranu. Spośród nich wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne minionego roku.

Wśród prezentowanych słuchowisk znajdą się m.in.: „Stare wiedźmy” Krystyny Kofty w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego (Program 1 Polskiego Radia), „Dublin. One way” Krzysztofa Czeczota w reżyserii autora (Polskie Radio Szczecin), „Kapelusz” wg powieści Wiesława Myśliwskiego w reżyserii W. Modestowicza (Teatr Polskiego Radia), "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszuka w reżyserii autora (Polskie Radio Białystok).

W konkursie telewizyjnym wezmą udział m.in. przedstawienia: „Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego w reż. Macieja Prusa, „Krum” Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Chryje z Polską” Macieja Wojtyszko w reżyserii autora, „Bezład” Krzysztofa Czeczota w reż. Witolda Adamka.

Najlepsze słuchowiska wyłoni jury w składzie: Anna Seniuk, Cezary Harasimowicz, Edward Pałłasz, Wacław Tkaczuk i Maciej Wojtyszko, a spektakle telewizyjne oceni jury w składzie (może tutaj coś zmień, bo jest powtórzenie): Joanna Bogacka, Maciej Englert, Krzysztof Knittel, Wojciech Tomczyk, Janusz Zaorski.

Słuchowiska i spektakle prezentowane będą w dwóch salach widowiskowych w Sopocie: w Teatrze Kameralnym (słuchowiska) oraz w Kinie Polonia (spektakle telewizyjne) - ul. Bohaterów Monte Cassino 55/57 (wstęp wolny). W Krzywym Domku, bezpośrednio po projekcjach, odbędą się spotkania z reżyserami i wykonawcami spektakli Teatru TV.

W dniach 31 maja – 1 czerwca w Teatrze na Plaży w Sopocie odbywać się będą spotkania z gwiazdami Festiwalu: Martą Lipińską, Grażyną Barszczewską, Dorotą Segdą, Marianem Opanią, Krzysztofem Kowalewskim, Olgierdem Łukaszewiczem, Henrykiem Talarem, Krzysztofem Kolbergerem, Grzegorzem Damięckim i Piotrem Adamczykiem.

W dniu uroczystego otwarcia Festiwalu (piątek, 30 maja), w siedzibie Grupy Ergo Hestia w Sopocie, nastąpi wręczenie Wielkiej Nagrody Festiwalu "dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze PR i Teatrze TVP. W poprzednich latach otrzymali ją Gustaw Holoubek oraz Danuta Szaflarska.

Jak co roku przygotowano specjalną ofertę dla najmłodszych – „Dwa Teatry dla dzieci”. Warsztaty radiowe poprowadzą Jan Warenycia i Ewa Szałkowska, telewizyjne odbędą się pod opieką Piotra Trzaskalskiego. Zajęcia i prezentacje spektakli odbędą się 2 czerwca (poniedziałek) w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Również tego dnia zaprezentowane zostaną słuchowiska trójmiejskich autorów - Mieczysława Abramowicza i Krzysztofa Kuczkowskiego, z którymi można będzie się spotkać w po emisji słuchowisk w Teatrze Kameralnym.

Dodatkowymi atrakcjami będą m.in. koncert „Śpiewając jazz” w wykonaniu Carmen Moreno i Anny Serafińskiej, wyreżyserowany przez Zbigniewa Dzięgiela (1 czerwca, Sala Kameralna Opery Leśnej w Sopocie, 2 czerwca, Teatr Miejski w Gdyni, duża scena) oraz „Album rodzinny” – spektakl muzyczny Teatru „Ateneum” z Warszawy w reżyserii Andrzeja Poniedzielskiego (31 maja, Sala Kameralna Opery Leśnej w Sopocie, 1 czerwca, foyer Teatru Miejskiego w Gdyni). W sobote, 31 maja Małgorzata Małaszko zaprasza na Kurs Mistrzowski kompozytora Macieja Małeckiego (godz. 12.30, Teatr Kameralny w Sopocie), a w niedzielę, 1 czerwca, odbędzie się spotkanie z Markiem Nowakowskim, które poprowadzi Andrzej Skrendo (godz. 18.00, Dworek Sierakowskich w Sopocie.

Głównymi organizatorami Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2008” są Polskie Radio SA oraz Telewizja Polska SA.

Więcej o festiwalu na stronie http://www.polskieradio.pl/teatr/dwateatry/

Polecane