Grand Prix Dwóch Teatrów dla "Starych Wiedźm"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Słuchowisko "Stare wiedźmy" Krystyny Kofty i przedstawienie "Stygmatyczka" Grzegorza Łoszewskiego otrzymały Grand Prix 8. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie.

"Stare wiedźmy" to pełna humoru historia trzech starszych pań, które w dojrzałym wieku postanowiły dać upust fantazji. Reżyser nagrodzonego słuchowiska Andrzej Piszczatowski, podkreśla, że praca z trzema wybitnymi aktorkami Danutą Szaflarską, Mirosławą Dubrawską i Krystyną Froelich była dla niego wielką przyjemnością.

Trzy nagrody otrzymało historyczne słuchowisko "Uroczysko". Radiowe jury pod przewodnictwem aktorki Anny Seniuk wyróżniło Jacka Snopkiewicza za scenariusz oryginalny i dwoje aktorów za pierwszoplanowe role: Elżbietę Kijowską i Janusza Rafała Nowickiego. Słuchowisko Jacka Snopkiewicza to historia oddziału AK rozbitego przez NKWD i egzekucji dokonywanych przez II Armię Wojska Polskiego, dowodzoną przez generała Popławskiego. Autor zbierał dokumenty przez lata i doprowadził dramatyczną historię do chwili obecnej.

Jury dostrzegło też nowatorskie słuchowisko "Dublin. One way" o nowej fali emigracji. Za reżyserię nagrodzony został Krzysztof Czeczot, a realizację akustyczną Marcin Bors. W słuchowisku wykorzystano autentyczne nagrania z ulic Dublina i Szczecina oraz muzykę zespołu "Pogodno".

Dwie nagrody otrzymało słuchowisko "Jutro" według dramatu Josepha Conrada. Za reżyserię nagrodzona została Julia Wernio, a Stanisław Brudny za drugoplanową rolę Jozuego Carvila.

Jury zachwyciło się także muzyką oryginalną ze słuchowiska "Bóg Niżyński" nagradzając za nią Piotra Nazaruka. Bogumiła Prządka wyróżniona została zaś za scenariusz będący adptacją do słuchowiska "Kapelusz" według "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego.

Po wysłuchaniu 16 konkursowych słuchowisk jurorzy postanowili też przyznać wyróżnienia honorowe w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej słuchowisk: "Akropolis!" według Stanisława Wyspianskiego i "Ksiega pamieci - Chełm" w reżyserii Marii Brzezińskiej. Honorową nagrodę dla producenta słuchowiska otrzymało Polskie Radio Rzeszów za oryginalne połączenie materiału fabularnego z dokumentem oraz za związek propozycji repertuarowej z historią regionu w słuchowisku "WiNny BOHATER" Andrzeja Zajdla w reżyserii Jana Warenyci.

„Stygmatyczka” Grzegorza Łoszewskiego w reżyserii Wojciecha Nowaka otrzymała Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2008”.
 
Nagrodę ufundowaną z okazji Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2008” przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Andrzeja Urbańskiego przyznano autorowi „Stygmatyczki” Grzegorzowi Łoszewskiemu, reżyserowi Wojciechowi Nowakowi i Kindze Preis za rolę siostry Wandy Boniszewskiej, ponadto Wojciechowi Nowakowi jako autorowi zdjęć i scenografce Katarzynie Sobańskiej. (źr. IAR, TVP)

Polecane