12. Piknik Naukowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
12. Piknik Naukowy

14 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejny, 12. Piknik Naukowy. W tym roku jest on współorganizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim będzie język nauki i sposoby przystępnego przekazywania naukowych treści.

- Zaczyna się kolejne jedenaście „tłustych lat” Pikniku – powiedział współprowadzący spotkanie prof. Łukasz Turski. – W tym roku obejrzymy prawdziwy karnawał form komunikacji naukowej. Każdy z działów wiedzy ma przecież swój własny język, który jest adekwatny do tego, co chcemy przekazać.

Wiele instytucji, które pojawią się na tegorocznym Pikniku, od lat bierze udział w organizowanej przez Polskie Radio imprezie. Inne pojawią się po raz pierwszy. W tym roku będziemy mogli między innymi zobaczyć zegar napędzany cytryną, dowiedzieć się, ile komórek bakteryjnych zmieści się na główce od szpilki, napisać tekst gęsim piórem czy wziąć udział w konkursie czytania do góry nogami.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 14 czerwca 2008, jak zwykle na Podzamczu oraz Rynku Nowego Miasta. Weźmie w nim udział około 200 instytucji z 18 krajów.

POSŁUCHAJ: Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, mówi o atrakcjach tegorocznego Pikniku - mp3 (1,87 MB)

 

''Fot. Centrum Nauki Kopernik.

Po raz pierwszy w tak poważny sposób w jego promocję zaangażują się wszystkie cztery ogólnopolskie anteny Polskiego Radia. Jeszcze przed Piknikiem w Polskim Radiu odbędą się związane z Piknikiem akcje i konkursy - na przykład konkurs na naukowy limeryk w Trójce czy konkurs "Zarapuj w języku nauki" w Radiu Bis. 

13 i 14 czerwca w "Sygnałach Dnia" Programu I gościć będą szef Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer i prof. Łukasz Turski. Całodzienną transmisję z Pikniku przeprowadzi Radio Bis.

Podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się konkurs na najlepsze stanowisko piknikowe, mecz piłkarski, w którym piłka będzie miała przesunięty środek ciężkości, a także doroczne badania jakości Pikniku. Z zaszłorocznych wynika, że zwiedzający coraz wyżej oceniają współorganizowane przez Polskie Radio wydarzenie.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy o różnych dyscyplinach naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Prezentowane są zarówno proste doświadczenia, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania polskich uczonych.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. Został bowiem wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie. Więcej informacji na temat Pikniku na stronie www.polskieradio.pl/piknik/, a także na www.pikniknaukowy.eu/.

O piknikowych wydarzeniach będzie można wkrótce dowiedzieć sie więcej również na stronie serwisu naukowego.

POSŁUCHAJ: W komunikacji naukowej jedną z najważniejszych rzeczy jest nie to, co się mówi, ale to, jak się mówi – tłumaczy Robert Firmhofer w rozmowie z Martą Kwaśnicką; mp3 (908,93 KB)

PRZECZYTAJ O ZESZŁOROCZNYM PIKNIKU:

Matematyka i my

Piknik pasjonatów

Polecane