Piłka nożna i teatr, czyli "Kibice" w Tatrze Żydowskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piłka nożna i teatr, czyli "Kibice" w Tatrze Żydowskim
"Kibice" to premiera Teatru Żydowskiego na otwarcie nowego sezonuFoto: Bartek Warzecha

Ponad miesiąc temu trójka kibiców rozpoczęła próby do spektaklu realizowanego przez Teatr Żydowski. Idea była taka, by rozwiewać uprzedzenia i łamać stereotypy narosłe przez lata między dwiema społecznościami: kibiców i Żydów.

Posłuchaj

Roma Leszczyńska "Kibice" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przygotowując się do swych ról, kibice i aktorzy byli na meczach Legii oraz w synagodze. Scenariusz spektaklu oparto częściowo na historiach zaczerpniętych z życia coraz bardziej zaprzyjaźnionej grupy. Trzy tygodnie temu jeden z kibiców pod naporem kolegów klubowych zrezygnował z udziału w przedsięwzięciu. Jego roli podjął się Olaf Lubaszenko, prywatnie zagorzały kibic piłki nożnej.  

W reportażu Romy Leszczyńskiej "Kibice" wzięli udział aktorzy kibice Elwira Szyszka i Tomasz Jakubczyk oraz aktorzy Teatru Żydowskiego: Małgorzata Trybalska i Piotr Wiszniowski, a także Lesław Piszewski – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i reżyser spektaklu Michał Buszewicz.

Słowo reżysera Michała Buszewicza o spektaklu:

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą liczbą uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością.

(materiały prasowe)

***
. .

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kibice"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 18.15


Polecane