Polski rząd a sprawa uchodźców. Co dalej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski rząd a sprawa uchodźców. Co dalej?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Giannis Papanikos/Shutterstock.com

– Polacy są gotowi położyć na szali nasze członkowsko w Unii, jeśli instytucje europejskie zmuszą Polskę do wywiązania się ze zobowiązań relokacyjnych – mówi w Trójce dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog.

Posłuchaj

Polski rząd a sprawa uchodźców. Co będzie dalej? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W kolejnym odcinku audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski podejmuje temat decyzji Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że wprowadzenie obowiązkowych kwot rozmieszczenia uchodźców w państwach UE jest zgodne z prawem unijnym. Decyzja sądu jest ostateczna i Komisja Europejska może teraz złożyć wniosek o ukaranie państw, które odmawiają przyjmowania uchodźców.

Jan Wójcik, twórca portalu euroislam.pl, stwierdza na naszej antenie, że "kryzys imigracyjny się kończy", a sprawa relokacji jest de facto "kwestią prestiżu samej Komisji". – Polska powinna cały czas próbować uchylać się od realizowania tego, co próbuje jej narzucić Komisja. Gdyby jednak kary miały być większe, sugerowałbym próbę częściowej realizacji postulatów – mówi Wójcik.

Dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że spór między Polską a Unią Europejską ma charakter ambicjonalny. – Mam do polskiego rządu jeden zarzut i jest to zarzut uzasadniony: że nie umie grać w europejską grę na europejskich zasadach. Polski rząd za dużo pokrzykuje, wykorzystuje ostrą retorykę na potrzeby polskiej polityki i wymachuje szabelką, zamiast budować duże koalicje – stwierdza politolog.

W audycji wypowiadają się eksperci i słuchacze Trójki. Jakie są ich poglądy i spostrzeżenia w kwestii relokacji uchodźców w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Renata Mieńkowska-Norkiene (politolog, socjolog, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Jan Wójcik (twórca portalu euroislam.pl), prof. Robert Grzeszczak (wykładowca w Katedrze Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), dr Kazimierz Kik (politolog), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), Rafał Dymek (dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana) 
Data emisji: 11.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane