"Twój Vincent". Jak zagrać "geniusza i wariata"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Twój Vincent". Jak zagrać "geniusza i wariata"?
Jedna z ręcznie namalowanych klatek z filmu "Twój Vincent"Foto: mat. promocyjne

– Dostałem telefon, zaproszono mnie na rozmowę. Usłyszałem, że jestem bardzo podobny do Vincenta van Gogha – mówi Robert Gulaczyk, odtwórca tytułowej roli w animowanym filmie "Twój Vincent".

Posłuchaj

"Twój Vincent". Jak zagrać "geniusza i wariata"? (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

27 lipca 1890 roku szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

"Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 tys. klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Robert Gulaczyk opowiada o trudnościach związanych z przygotowaniami do roli Vincenta van Gogha i opowiada, jak film został przyjęty na festiwalach w kraju i za granicą.

W audycji także:

  • Artur Liebhart o sukcesie filmu "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego na festiwalu w Wenecji;
  • Wojciech Diduszko o filmie "Safari" Ulricha Seidla.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Robert Gulaczyk (aktor), Artur Liebhart (szef Against Gravity), Wojciech Diduszko (filmoznawca) 
Data emisji: 10.09.2017
Godzina emisji: 20.04

mk/ab

Polecane