Wojna hybrydowa, czyli szkodzenie innym, gdy nikt nie patrzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna hybrydowa, czyli szkodzenie innym, gdy nikt nie patrzy
Wojna hybrydowa to strategia łącząca działania konwencjonalne, nieregularne, cybernetyczne oraz, w zależności od sytuacji, również inne sposoby destrukcji. Prowadzone w ten sposób działania i ich charakter pozwalają agresorowi na całkowite lub częściowe uniknięcie za nią odpowiedzialności.Foto: YP_photographer/ Shutterstock

– Jeśli przez wojnę hybrydową rozumieć wykorzystanie różnych form szkodzenia przeciwnikowi, to jest nam ona znana od czasów pierwszych klasyków – mówi prof. Andrzej Zybertowicz.

Posłuchaj

Czym jest wojna hybrydowa? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wojna hybrydowa, jak również przyznaje przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, nie jest niczym nowym, choć tak obecnie bywa lansowany ten termin. – Są to narzędzia, którymi w przeszłości posługiwał się Związek Radziecki, a teraz Federacja Rosyjska wróciła do starych i znanym im metod. Termin "środki aktywne" wydaje nam się znacznie trafniejszy i zasadniejszy, chociaż wiadomo, że trudno obalać porządek definicyjny. Nawet w NATO wojna hybrydowa nie do końca jest zdefiniowana, więc to też pokazuje, że mamy tutaj problem – mówi Dominik Smyrgała.

Jak dodaje prof. Andrzej Zybertowicz, w definicji wojny hybrydowej w naszych czasach należy uwzględnić nowe aspekty tego zjawiska. – Pojawiają się w niej elementy drażniące lub szkodzące drugiemu państwu, ale odbywa się to w taki sposób, by trzecia strona nie widziała powodu do zdecydowanej reakcji – podkreśla doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

O tym, jakie są nowe jakości wojny hybrydowej, i o jej współczesnych wcieleniach mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Dominik Smyrgała (Ministerstwo Obrony Narodowej), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, socjolog, politolog), Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta)
Data emisji:
7.09.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/ab

Polecane