Rohingja - goście i bezpaństwowcy na własnej ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Rohingja to nieuznana przez rząd birmański mniejszość muzułmańska, zamieszkująca stan Arakan, gdzie większość stanowią buddyści i od dawna istniał między nimi antagonizm - mówi dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Posłuchaj

Kim są Rohingja? (Trzy strony świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

UNHCR szacuje, że od 25 sierpnia tego roku z Birmy do Bangladeszu uciekło ponad 120 tysięcy uchodźców. Organizacje międzynarodowe alarmują o ludobójstwie Rohingja. Nie mają oni żadnego obywatelstwa ani dokumentów, a jak się szacuje łącznie jest to ok. miliona osób. Rohingja nie mogą korzystać ze służby zdrowia, edukacji, wyjechać z kraju czy przemieszczać się.

Od momentu odzyskania niepodległości w 1948 roku Birma, co podkreśla gość Trójki, nieustannie zmaga się z wojną domową. - W ramach walk z partyzantami i przywracania, ustanawiania administracji birmańskiej armia walczyła z Rohingja. W latach 60. i 70. wojsko ich pokonało za pomocą bardzo brutalnej taktyki czterech cięć, wzorowanej na tym, co robili Brytyjczycy w Malezji w latach 50. i co chcieli zrobić Amerykanie w Wietnamie, tylko nie było wówczas mediów międzynarodowych albo nie interesował ich ten temat, a dziś są i z tego powodu Birma jest na czołówkach gazet i serwisów - wyjaśnia dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.


Protest Afgańczyków przeciwko wybuchowi przemocy w Birmie/ fot. EPA/JALIL REZAYEE Protest Afgańczyków przeciwko wybuchowi przemocy w Birmie/ fot. EPA/JALIL REZAYEE

Z czego wynika prześladowanie Rohingja? O ich dramacie mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:
dr Michał Lubina (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)
Data emisji: 6.09.2017
Godzina emisji: 16.47

sm/gs

Polecane