Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć?
Foto: e-Magine Art/flickr.com/lic. CC BY-SA 2.0

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ubiegłym miesiącu tzw. "dopalaczami" zatruły się 424 osoby, o sto więcej niż rok temu.

Posłuchaj

Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co roku dochodzi do ok. 250 zgonów po użyciu narkotyków, do kilkunastu po zażyciu "dopalaczy". Nie radzimy sobie z problemem. Liczba osób po zażyciu substancji psychoaktywnych, które potem szukają pomocy rośnie. – W tym roku, zwłaszcza w wakacje, możemy mówić o około 400 zatruciach w każdym miesiącu. W porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy zatruć było około 2000 miesięcznie, sytuacja jest nieco lepsza. Niestety nadal jest wiele osób, które podejmują to ryzyko – mówi Tomasz Białas z GIS.

Mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego, wypowiedział się o działaniach policji – Jeśli chodzi o dopalacze, działamy na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim prewencja, czyli wspieramy szkoły i inne instytucje edukacyjne, aby uświadamiać o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem. Druga płaszczyzna to oczywiście zwalczanie przestępczości, i nie chodzi tutaj o łapanie odbiorców, którzy są uzależnieni i wymagają leczenia, ale producentów i dilerów – wyjaśnia.

Czy zdaniem naszych ekspertów istnieje skuteczny sposób walki z tym problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Białas (Główny Inspektorat Sanitarny), Jagoda Władoń (dyrektor ośrodka MONAR w Wyszkowie), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej), mł. insp. Mariusz Ciarka (rzecznik komendanta głównego policji), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Aneta Markiewicz (Fundacja Arka Nadziei)
Data emisji: 6.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/ab


Polecane