Nie tylko po piątej i w weekendy. Jak być dłużej szczęśliwym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko po piątej i w weekendy. Jak być dłużej szczęśliwym?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: jill111/Pixabay/ CC0 Creative Commons

- Trwałego szczęścia nie ma, ale istnieje to krótkotrwałe, nastawione na sukces, karierę. Jak się okazuje, osoby, które więcej dają i budują relacje, żyją dłużej - mówi psycholog, dr hab. Ryszard Stocki.

Posłuchaj

Jak być szczęśliwym i co mają z tym wspólnego pieniądze? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Psycholog i autor książki "Odekonomizujmy nasze życie" zaznacza na wstępie, że nie zależy mu, by ekonomii już zupełnie nie było w naszym życiu. Chodzi o to, by znalazła ona stosowne miejsce. - Jakby popatrzeć na to, o co ludziom chodzi, to najczęściej zależy im na tym, by być szczęśliwymi. Staramy się robić dużo, by osiągnąć ten stan i tu zaczynają się kłopoty, bo psychologowie mówią o różnych poziomach szczęścia i można wyróżnić m.in. szczęście pierwszego poziomu, gdy ludzie są szczęśliwi, kiedy zaspokoją swoje podstawowe i naturalne potrzeby, jak np. głód - mówi dr hab. Ryszard Stocki.

Jak dodaje, to poziom szczęścia, który z ekonomicznego punktu widzenia jest niezaspokajalny, więc ciągle można na nim zarabiać i doprowadzić do stanu, w którym klienci nie mogą się bez danego produktu obejść. - Na drugim poziomie szczęścia widać już człowieka, nasz talent, samorealizację, którą odróżniłbym od spełnienia. Pierwsze dwa etapy mają charakter materialny, można na nich zarabiać, natomiast jest też kolejny, trzeci, związany z budowaniem relacji z innymi i dawaniem czegoś z siebie, a tego już nie można kupić - opowiada psycholog.

O szczęściu, kolejnych poziomach zadowolenia, idei odekonomizowania życia i dawaniu mówimy więcej w nagraniu. Czy pieniądze odsuwają nas od radości? Jak można zmierzyć poziom szczęścia? Zapraszamy do słuchania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr hab. Ryszard Stocki (Akademia Ignatianum w Krakowie, autor książki "Odekonomizujmy nasze życie")
Data emisji:
5.09.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/gs

Polecane