Posłowie o polityce zagranicznej. Jaka powinna być Europa przyszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Posłowie o polityce zagranicznej. Jaka powinna być Europa przyszłości?
zdjęcie ilustracyjneFoto: jarrow888/shutterstock.com

W Warszawie do piątku ma miejsce doroczna narada ambasadorów. Dyplomaci omawiają m.in. sprawy bezpieczeństwa, przyszłość UE po Brexicie, kwestie klimatyczne. O tym, czy polityka zagraniczna jest udana, i o wizji Unii Europejskiej dyskutowali w Trójce posłowie Monika Rosa i Jacek Sasin.

Posłuchaj

Debata o polskiej polityce zagranicznej i sprawa reparacji wojennych (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Poseł Jacek Sasin (PiS) ocenił, że wszyscy w UE muszą szanować siebie nawzajem i szanować swoje interesy. Mówił również, jak odczytuje komentowane w mediach słowa prezydenta, który podczas forum w Krynicy powiedział, że jesteśmy zwolennikami Unii otwartych drzwi.  – To oczywiste. My jako Polska zawsze podkreślaliśmy, że UE nie powinna się zamykać, że trzeba myśleć o Europie jako jednym kontynencie i o tym, żeby państwa, które aspirują do UE, mogły do niej przystąpić – powiedział gość Trójki.

Podkreślił, że Polska jeszcze za poprzednich rządów była promotorem programu mającego być wstępem dla krajów aspirujących do UE, które dziś jeszcze nie spełniają koniecznych warunków. – Nie odchodzimy od tej polityki. Mówimy o Ukrainie, Gruzji, państwach bałkańskich – zaznaczył poseł.  Europa to jeden kontynent. I tak powinno być w przyszłości – dodał polityk.

Monika Rosa (Nowoczesna) krytykowała polską politykę zagraniczną – wskazywała, że obraża się naszych partnerów, na przykład we Francji. Jak mówiła, ważna jest nie tylko polityka historyczna, ale też teraźniejszość i przyszłość przyszłych pokoleń.

Posłanka zgodziła się, że Europa to jeden kontynent. Stwierdziła jednak, że relacje Polski z Niemcami i Francją nie są najlepsze, nie ma realnej polityki wschodniej, Grupa Wyszehradzka nie jest zintegrowana tak mocno, jak rząd by sobie tego życzył, a Trójmorze - w jej ocenie - to mrzonka. Powiedziała, że wspólnota europejska opiera się nie tylko na gospodarce, ale też na wartościach.  

***

Narada ambasadorów – z udziałem ambasadorów, kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych, kandydatów na ambasadorów oraz kadry kierowniczej resortu dyplomacji – potrwa do piątku. Jej głównymi tematami będą "kwestie związane z niestałym członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które rozpocznie się w 2018 roku, oraz sprawy europejskie, w tym przyszłość Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i ewolucji rynku wewnętrznego".

Omawiana ma zostać dodatkowo problematyka bezpieczeństwa, dyplomacji publicznej, kulturalnej i ekonomicznej, a także organizowanej w Polsce w przyszłym roku konferencji klimatycznej COP24.

W programie była mowa też o sprawie reparacji wojennych. Więcej w dołączonym nagraniu, zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Monika Rosa (.Nowoczesna), Jacek Sasin (PiS)
Data emisji: 5.09.2017
Godzina emisji: 17.45

Trójka/PAP/agkm/ab

Polecane