"Przerwy w pracy" zamiast strajku. Gorący sierpień w Gdańsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Przerwy w pracy" zamiast strajku. Gorący sierpień w Gdańsku
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracownikówFoto: Zenon Mirota/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0 pl

– Stocznia Gdańska w czasie strajków 1980 roku to był kawałek wolnej Polski – mówi reportażystka i działaczka opozycji, Janina Jankowska.

Posłuchaj

Sierpień 1980 roku z dzisiejszej perspektywy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W obliczu sierpniowych strajków 1980 roku w Stoczni Gdańskiej Polskie Radio nie chciało wysłać swoich reporterów na miejsce zdarzeń, w związku z czym Janina Jankowska zabrała prywatny sprzęt i sama pojechała na wybrzeże. – Stoczniowcy nie chcieliby mnie wpuścić gdybym powiedziała, że jestem dziennikarką Polskiego Radia, które wówczas nie mówiło o strajkach, tylko o "przerwach w pracy". Podszyłam się pod dziennikarkę prasową, by wejść do środka. Wszystkich nas wpuszczono razem i nie było już istotne, czy ktoś jest z "Trybuny Ludu" czy nie, nie chciano wpuścić tylko radia i telewizji, bo okłamywały widzów i słuchaczy – wyjaśnia dziennikarka.

Po latach szybkie zakończenie strajku w Stoczni Gdańskiej oceniano jako błąd ze strony Lecha Wałęsy. O wydarzeniach owych dni, bohaterach tamtych wydarzeń i ich ocenie z dzisiejszej perspektywy mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

W czasie audycji słuchaliśmy fragmentów reportażu Janiny Jankowskiej "Polski Sierpień", który zdobył nagrodę Prix Italia i był jednym z pierwszych dokumentów dotyczących strajku Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Janina Jankowska (reportażystka)
Data emisji:
31.08.2017
Godzina emisji: 
21.09

sm/ab

Polecane