"Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction
Monika StrzępkaFoto: Halina Wachowicz/PR3

Na granicy między wakacjami a nowym sezonem proponujemy w tym roku nietypowe, a - wydaje się - zarazem oczywiste podsumowanie naszego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Posłuchaj

"Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W dzień po Narodowym Czytaniu "Wesela" postanowiliśmy porozmawiać o teatrze dokumentalnym. Tak się składa, że również w sobotę - 2 września, zakończyły się VI Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction.

Stanisław Wyspiański jest… naturalnym patronem teatru opartego na faktach. Przypominając lub prezentując premierowo fragmenty "Wesela", czytane u nas przez reżyserów, zaprosiliśmy na "poprawiny", a opowiadając o przebiegu festiwalu, podsumowaliśmy go. Naszymi gośćmi w studiu Radia Gdańsk byli współkuratorzy programu Festiwalu: Roman Pawłowski oraz Adam Nalepa. Panom towarzyszyła uczestniczka Rezydencji, reżyserka i aktorka - Lena Frankiewicz.


Na zdjęciu Adam Nalepa, Lena Frankiewicz i Roman Pawłowski (arch. prywat.) Na zdjęciu Adam Nalepa, Lena Frankiewicz i Roman Pawłowski (fot. Barbara Marcinik)

Przypominamy (mówiliśmy o tym w poprzednim MBK), że podczas trwania tegorocznej Rezydencji nad spektaklami, których scenariusze oparte są na faktach, pracowało osiem grup. Przypadek (?) sprawił, że opiekę reżyserską nad siedmioma projektami sprawowały młode kobiety, a tematy, które wybrały, nie należą do "lekkich, łatwych i przyjemnych". Najmocniejszy podjęła Lena Frankiewicz właśnie. Uprzedzamy: tylko dla dorosłych!

Nasi goście opowiedzieli także o gotowych spektaklach, przywiezionych przez teatry z Poznania, Warszawy i Torunia. Sopot Non-Fiction stanowi jedyną u nas "platformę" spotkania teatru dokumentalnego, a zatem również - spotkania i przenikania się dwóch sztuk: dziennikarskiej i teatralnej. Sezon wakacyjny rozpoczynaliśmy na festiwalu Dwa Teatry, symbolicznie zamykamy na Festiwalu Non-Ficton.


Sopot Non-Fiction - Teatr Boto Sopot Non-Fiction - Teatr Boto (fot. Jerzy Bartkowski)

Sopot Non-Fiction - Teatr Boto Sopot Non-Fiction - Teatr Boto (fot. Jerzy Bartkowski)


W finale wydania - gość-niespodzianka. Jedną z lektorek "Wesela" w Trójce była reżyserka - Monika Strzępka. Była ona także jedną z czworga reżyserów uczestniczących w naszej akcji, którzy wystawili "Wesele" w teatrze. Nie jest jej obcy teatr oparty na faktach.


Monika Strzępka i Barbara Marcinik (fot. PR3) Monika Strzępka i Barbara Marcinik (fot. PR3)


I takie właśnie wydanie MBK, pełne rozmaitych koincydencji, pojawiło się na początek września 2017, oczywiście w konwencji "pół żartem, pół serio" :)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 3.09.2017
Godzina emisji: 14.06

Polecane