Krzyżowcy, generał Haller i Deyna, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Starogardzie Gdańskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzyżowcy, generał Haller i Deyna, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Starogardzie Gdańskim
Trójka wraca do korzeni, czyli do Starogardu GdańskiegoFoto: Mariusz Krzemiński/PR3

Stolica Kociewia, miasto założone przez krzyżowców, kiedyś nazywane "Łodzią północy". Tym razem w ramach cyklu "Trójka wraca do Korzeni" opowiedzieliśmy o Starogardzie Gdańskim. To był 12. przystanek na trasie reporterskiego cyklu Trójki.

Posłuchaj

Dlaczego warto odwiedzić Starogard Gdański? Relacja Mariusza Krzemińskiego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Program 3 kontynuuje swoją radiową podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze Trójki odwiedzili: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin i Włocławek. A w każdym miejscu, do którego zaglądają z reporterskim mikrofonem, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 31 sierpnia w Starogardzie Gdańskim. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach miasta położonego na tzw. Kociewiu. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 – Mariusz Krzemiński – zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników, animatorów kultury, przedsiębiorców – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Starogardu Gdańskiego. – To tu urodził się Kazimierz Deyna, legenda polskiego futbolu. O jego piłkarskich początkach opowie Kazimierz Jankowski, jeden z jego kolegów z boiska, a później trener – mówi Mariusz Krzemiński.


. .

Nie zabrakło też informacji historycznych, bo Starogard Gdański to miejsce o niezwykłej przeszłości. Joannici, Krzyżacy, Szwedzi, a w końcu błękitna armia generała Hallera – o tym wszystkim usłyszeliśmy od przewodnika Tomasza Wiczyńskiego i od kustosza Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniewa Potockiego, który przybliżył słuchaczom specyfikę regionu, jakim jest Kociewie. Pojawili się też współcześni rycerze-rekonstruktorzy, którzy dziś toczą swoje bitwy w okolicach miasta.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. Kolejny przystanek, na którym zatrzyma się Trójka, to Białka Tatrzańska.


Polecane